Kılıçdaroğlu’na dert yandılar, başlarına gelmeyen kalmadı! Bir soruşturma daha

İzmir Bayraklı’da geçtiğimiz Pazar günü, 30 Ekim Depremi sonrası İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafınca birleşke modeli ile temeli atılan Dilber Apartmanı’nın temel atma törenine katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na seslerini duyurmak isteyen DİSK’e bağlı Genel İş Sendikasına üye işçiler pankartlarla merasim alanına gelmiş ve ek zam taleplerini dile getirmişlerdi. Merasim bitiminde ise Kılıçdaroğlu’na derdini anlatmak isteyen işçilerle korumalar içinde arbede yaşanmıştı.

GÜMRÜKÇÜ VE ÖZCAN KILIÇDAROĞLU’NU ZİYARET ETMİŞLERDİ

Olayın yankıları sürerken Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü ile CHP Çiğli İlçe Başkanı Mert Özcan, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etmiş ardında CHP Çiğli İlçe Başkanı Mert Özcan eyleme destek veren parti üyesi işçiler hakkında soruşturma başlatıldığını duyurmuştu.

İşçilerin örgütlü olduğu sendika da eyleme destek veren 3 işyeri temsilcisini görevden almıştı. Bir sendika temsilcisi de görevden almalara tepki gösterip çekilme sonucu almıştı.

İŞÇİLER GÜMRÜKÇÜ’YÜ SORUMLU TUTMUŞTU

Görevden almalara tepki gösteren işçiler ise belediye önünde basın açıklaması yapmış olup yaşananlardan Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü’yü görevli tutmuşlardı. Gümrükçü’nün eylemden haberdar olduğundan alana ve daha sonrasında meydana getirilen etkinliğe gelmediğini iddia eden işçiler Gümrükçü’yü seçildiği günden bu yana işçiye üstten bakmakla suçlamışlardı.

ÇİBEL DİSİPLİN SORUŞTURMASI BAŞLATTI

Sabah’ın haberine bakılırsa, Tüm bu yaşananların arkasından eylemle ilgili bir soruşturmada işçilerin çalmış olduğu ÇİBEL A.Ş’den geldi. Çiğli Belediyesine bağlı ÇİBEL A.Ş’den meydana getirilen açıklamada eyleme destek veren işçiler hakkında şirketi ufak düşürüp kamuoyu önünde itibarını zedeledikleri öne sürülen nedeni ile disiplin soruşturması başlatılmış olduğu açıklandı.

Meydana getirilen araştırma sonrası eyleme katılan personeller hakkında noter kanalıyla işlem başlatıldığını belirten şirket yapmış olduğu yazılı açıklamada; “Yaşananlar sebebiyle kamuoyunda oluşan idrak ile şirketimiz, ufak düşürülmüş, itibarını zedeleyici ve rencide edici davranışlarda bulunarak, uymakla yükümlü oldukları menfaatlerimize zarar verebilecek her türlü davranıştan kaçınma yükümlülüğü ihlal edilmiştir.” İfadelerine yer verilmişti.

İşçilerin bu şekilde davranarak iş akdi ile bağlı çalmış olduğu şirket şahsiyetine içsel olarak zarar vererek ve ufak düşürecek davranışlar içine girdiklerini öne devam eden şirket yönetimi eyleme katılan personel hakkında disiplin işlemi başlatıldığını duyurdu.

Yoruma kapalı.