Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Eylem Planı yürürlüğe girdi

Bakan Nebati, toplumsal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımda, “Kayıt dışı ekonomik faaliyetleri kayıt altına alarak rekabet enerjisini çoğaltmak, vergi kaybının önüne geçerek sürdürülebilir büyümeyi sağlamak ve gelir dağılımını daha adaletli bir yapıya kavuşturmak için kayıt dışı ekonomiyle mücadelemize devam ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Bu mücadeleyi, işbirliğinin öneminin bilincinde olarak sürdürdüklerine dikkati çeken Nebati, şunları kaydetti:

“Eylem planımızın hazırlığı sürecinde yurttaşlarımız tarafınca iletilen tüm tavsiyeler dikkate alınmış, 291 kurum ve kuruluşumuzla istişareler yapılmış ve ortalama 900 tavsiye değerlendirilmiştir. Bu kapsamda, Türkiye Yüzyılı vizyonumuzda yer edinen ‘Sürdürülebilirliğin Yüzyılı, Kalkınmanın Yüzyılı ve İstikrarın Yüzyılı’ hedefleri doğrultusunda 2023-2025 periyodunu kapsayan Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Eylem Planı’nı yürürlüğe koymaktayız.”

– EKONOMİNİN SAĞLIKLI BİR ZEMİNDE BÜYÜMEYİ SÜRDÜRMESİ AMAÇLANIYOR

Gömü ve Maliye Bakanlığının web sayfasında piyasaya sürülen duyuruda, kayıt dışı ekonominin azca gelişmiş, gelişmekte olan ve gelişmiş ülke ekonomilerinin takibinde olan ve savaşım edilen bir alan olduğu belirterek, şu ifadeler kullanıldı:

“Kayıt dışı ekonominin azaltılması, gelir dağılımı, ekonomik gelişme, istihdam benzer biçimde birçok makroekonomik unsurun iyileşmesine katkı elde edecektir. Bu kapsamda Bakanlığımız başta olmak suretiyle tüm kamu kurum ve kuruluşları, ekonomimizin sıhhatli bir zeminde büyümeye devam etmesini sağlamak amacıyla kayıt dışı iktisat ile mücadeleye azim ve kararlılıkla devam etmektedir. Kayıt dışı iktisat ile savaşım sürecinde başarı göstermiş olabilmek için kamu kurum ve kuruluşlarıyla toplumun tüm kesimlerinin desteği ve ortaklaşa iş büyük ehemmiyet arz etmektedir. 2022 yılı Cumhurbaşkanlığı Senelik Programı çerçevesinde Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Eylem Planı (2023-2025), Risk Analizi Genel Müdürlüğünce hazırlanarak yürürlüğe girmiştir.”

Eylem Planı, Bakanlığın web sitesinde yayımlandı.

Yoruma kapalı.