Karadeniz’deki en büyük balığı biz yakaladık

Çaycuma-1’de gerçekleşen 58 milyar metreküplük keşifle birlikte, Karadeniz’deki toplam biriki 710 milyar metreküpe ulaştı. Rezervin piyasa kıymeti 1 trilyon doları aşarken, uzmanlar Karadeniz’den yeni keşiflerin de geleceğine işaret ediyor. Türkiye Enerji Stratejileri ve Politikaları Araştırma Merkezi (TESPAM) Başkanı Oğuzhan Akyener, Türkiye’nin bu denli büyük biriki keşfetmesi sebebiyle yeni keşifler için ümitli olunabileceğini söylemiş oldu.

Türkiye’nin Sakarya Naturel Gaz Sahası’ndaki rezervi 652 milyar metreküp olarak revize edilirken, Çaycuma-1’de gerçekleşen 58 milyar metreküplük keşifle birlikte, Karadeniz’deki toplam biriki 710 milyar metreküpe ulaştı. Rezervin piyasa kıymeti 1 trilyon doları aşarken, uzmanlar Karadeniz’den yeni keşiflerin de geleceğine işaret ediyor. Türkiye Enerji Stratejileri ve Politikaları Araştırma Merkezi (TESPAM) Başkanı Oğuzhan Akyener, Türkiye’nin bu denli büyük biriki keşfetmesi sebebiyle yeni keşifler için ümitli olunabileceğini söylemiş oldu.

DOĞU KARADENİZ’DEN MÜJDELER YOLDA

Akyener, “Türkiye kısa zamanda fazlaca yol aldı. Karadeniz’deki en büyük balığı biz yakaladık. 710 milyar metreküp öyleki büyük ki, İsrail ve Mısır’ın en büyük gaz sahalarından daha çok. Azerbaycan’ın Şah Deniz Sahası’nda 1 trilyon metreküp gaz var. Bu müjdelerin de devamı gelecek. Daha sismik olarak taranacak bölgeler var.”

Petrol ve Naturel Gaz Platformu Derneği (PETFORM) Genel Sekreteri Murat Kalay, Karadeniz’deki keşfin bölgeye kıyısı olan ülkelerde farkındalık oluşturduğunu söylemiş oldu. Yeni Şafak’ın haberine gore, Rezervin tertipli güncellenmiş olmasının yeni haberlerinde geleceğinin sinyallerini verdiğini belirten Kalay, “Bilhassa Karadeniz’in doğusunda yeni müjdeler gelebilir. Senelerdir konuşuluyor. Karadeniz en büyük pozitif yanları siyasal olarak kendi sularında olması” ifadelerini kullandı. Kalay, ek olarak enerji alanında atılan adımların yabancı yatırımcılara ileti niteliği de taşıdığını kaydetti.

Yoruma kapalı.