Karadeniz gazında test başlıyor!

Karadeniz’de keşfedilen 540 milyar metreküplük naturel gazı tüketiciyle buluşturmak için emekler sürüyor.

Yeni Şafak’ın haberine nazaran; Gazın ulusal iletim sistemine aktarılması çalışmalarının büyük kısmı tamamlandı. Projede kilit noktalardan birini ise Filyos Ana Gaz ölçüm İstasyonu oluşturuyor. Bu istasyon çıkarılan naturel gazın ulusal sisteme aktarılmadan ilkin sıvı ve katı maddelerden temizlenmesini sağlayacak. Burada gazın kalitesi de ölçülecek.

BOTAŞ, söz mevzusu istasyonu 30 Kasım itibarıyla gaz alımına hazır hale getirdi. İstasyon gaz testi için hazır durumda. Ölçüm istasyonu ile gazı şebekeye ulaştıracak alanda 36 kilometre uzunluğunda ve 48 inç çapında yüksek basınçlı çelik naturel gaz boru hattı döşendi.

İKİNCİ ETAP GÜN SAYIYOR

İlk etapta günlük 10 milyon metreküp, ikinci aşamada da 40 milyon metreküp naturel gaz üretiminin planlandığı Karadeniz gazı projesinde ilk etabın peşinden gözler pik üretimin yapılacağı ikinci etap çalışmalarına çevrildi.

BOTAŞ ikinci etap çalışmalarına adım atmak için gün sayıyor. İkinci etapta 180 kilometrelik boru hattını inşa edecek BOTAŞ ekipleri tüm projeyi 2024’te bitirmeyi hedefliyor. İlk etapta günlük 10, ikinci aşama etapla ise günlük 40 milyon metreküp gazın şebekeye aktarılması hedefleniyor.

Yoruma kapalı.