Juventus’a 15 puan silme cezası verildi! Ligde 7 sıra geriye düştüler

İtalya Futbol Federasyonu (FIGC) Spor Hakimliği, adı mali yolsuzluk soruşturmasına karışan İtalya Birinci Futbol Ligi (Serie A) takımlarından Juventus’a 15 puan silme cezası verdi.

FIGC’in web sitesinde meydana getirilen açıklamada, federasyon spor hakimliğinin, adı haksız ana para kazancı ve futbolcu aktarma değerlerini olduğundan değişik göstermek şeklinde mali yolsuzlukların incelenmiş olduğu adli soruşturmaya karışan Juventus’a mevcut futbol sezonundan geçerli olmak suretiyle 15 puan silme cezası verdiği açıklandı.

Verilen puan silme cezasına ek olarak, kulübün eski yöneticilerine de değişik sürelerde hak mahrumiyeti cezası uygulandı.

Buna bakılırsa, Eski Juventus Sportif Direktörü Fabio Paratici 30 ay, Eski Juventus Başkanı Andrea Agnelli 24 ay, Eski CEO Maurizio Arrivabene 24 ay, Eski Başkan Yardımcısı Pavel Nedved 8 ay hak mahrumiyeti aldı.

FIGC Spor Savcılığı, gün içinde Juventus için 9 puan silme cezası istemişti.

2022-2023 sezonunda 18 haftası geride kalan Serie A’da 37 puanla 3. sırada bulunan Juventus’un 15 puan silme cezasının peşinden 22 puanla 11. sıraya gerilemesi planlanıyor.

Ayrıca açıklamada, Juventus ile birlikte benzer suçlamalardan yargılanan öteki 8 kulübe ise herhangi bir ceza verilmediği ve adı geçen öteki kulüp yöneticilerinin de beraat etmiş olduğu kaydedildi.

İtalyan basını, FIGC’in ceza açıklamasını “Son dakika” gelişmesi olarak duyururken, Juventus’a spor savcısının da istediğinin üstünde ağır bir ceza verildiği yazıldı.

Basında çıkan haberlerde, siyah-beyazlı kulübün bu cezayı temyize götürerek itiraz edeceği ifade edildi.

“PRİSMA” SORUŞTURMASI(*7*)

Torino Cumhuriyet Başsavcılığı’nın mayıs 2021’de başlatmış olduğu ve Juventus’un 2019-2020 ve 2020-2021 periyodu mali hesaplarının incelenmiş olduğu “Prisma” isminde soruşturma çerçevesinde, kasım 2021’de ve mart 2022’de kulübün Torino, Milano ve Roma kentlerindeki ofislerinde aramalar da yapılmıştı.

Siyah-beyazlı kulüpte söz mevzusu dönemde yer edinen yöneticiler ile futbolcular Paulo Dybala, Alex Sandro ve Federico Bernardeschi de savcılık tarafınca soruşturma çerçevesinde bilgilerine başvurulmak suretiyle ifadeye çağrılmıştı.

Soruşturmayı yürüten savcıların, kulübün 2019-2021 periyodu mali hesaplarında bilhassa futbolcu transferleri ve maaşlarında, haksız kazanç, noksan ya da yanlış beyan şeklinde mali usulsüzlükler tespit etmiş olduğu belirtilmişti.

Başsavcılığın soruşturmasını geçen ekim ayında tamamlamasına ek olarak, bu sürece dair tespit edilen eksikliklerin, kulüp yönetimini istifaya götürmüş olduğu, Agnelli ve yönetiminin kulübün çıkarlarını korumak için çekilme sonucu almış olduğu basına yansımıştı.

Juventus Başkan Agnelli, Başkan Yardımcısı Pavel Nedved, İcra Kurulu Başkanı Maurizio Arrivabene başta olmak suretiyle tüm yönetim kurulu 28 Kasım’da çekilme etmişti.

Exor Tüm ortaklık, Agnelli’den boşalan kulüp başkanlığına muhasebeci Gianluca Ferrero’yu getirmişti.

UEFA da 1 Aralık’ta ihtimaller içinde finansal fair-play ve kulüp lisans kurallarının ihlali gerekçeleriyle İtalya ekibi Juventus hakkında soruşturma başlatmıştı.

Torino Cumhuriyet Savcılığı’nın soruşturmasının derinleşmesi sebebiyle İtalya Futbol Federasyonu (FIGC) da sportif açıdan daha ilkin kapattığı haksız ana para kazancı ve aktarma değerlerini değişik göstermeye yönelik soruşturmasını, Juventus ve 8 kulüp için 22 Aralık’ta tekrardan başlatmıştı.

Yoruma kapalı.