İtalya’da Katolik Kilisesi’nden ilk taciz raporu: Mağdur dernekleri ‘çok kısıtlı ve neredeyse gülünç’ buldu

Katolik Kilisesi CEI toplantısı

Kaynak, Getty Images

Övgü Pınar | Roma

İtalya Katolik Kilisesi, çocuk tacizleriyle ilgili ilk kez bir rapor yayımladı. İki senelik bir dönemde 89 vakanın incelenmiş olduğu rapor, mağdurları destekleyen derneklerce yetersiz bulunmuş oldu.

Katolik Kilisesi’nin mahalli yönetim birimi olan İtalya Piskoposlar Konferansı’nın (CEI) bugün açıklanan raporuna nazaran 2020-2021 arasındaki iki senelik dönemde 89 şahıs, 68 kilise görevlisi hakkında taciz şikayetinde bulunmuş oldu.

Raporda yalnızca kilise kurumlarına meydana getirilen şikayetler ele alındı.

Bu şikayetlerin 61’i 10-18 yaşları içinde tacize uğrayan kişilerden, 16’sı 18 yaş üstü sadece ‘’savunmasız durumdaki erişkin’’ olarak nitelenen kişilerden, 12’si ise 10 yaş altındakilerden geldi.

Söz mevzusu taciz vakalarının yüzde 52.8’inin yakın zamana, yüzde 47.2’sinin ise geçmiş tarihlere ilişik olduğu açıklandı sadece net tarihler açıklanmadı.

Yakınma başlıkları içinde ‘’uygunsuz davranış ve dil’’, ‘’dokunma’’, ‘’cinsel taciz’’, ‘’cinsel ilişki’’, ‘’pornografi’’ ve ‘’teşhircilik’’ de yer aldı.

68 fail şüphelisi içinde ise rahipler benzer biçimde din insanlarının yanı sıra Katolik kurumlarında görevli öğretmenler ve yönetimsel çalışanlar benzer biçimde ‘’laik kişilerin’’ de yer almış olduğu açıklandı.

CEI, 2000 yılından bu yana yakınma edilen taciz vakalarıyla ilgili ayrı bir rapor daha yayımlayacağını deklare etti. Bu raporun bilgileri belli olmasa da 613 vakanın ele alınacağı açıklandı.

Taciz mağdurları: ‘Fazlaca kısıtlı ve neredeyse komik’

Taciz mağdurlarını destekleyen dernekler ise bugün açıklanan ilk raporu oldukça kısıtlı ve yetersiz buldu. İtalya’da kilisedeki cinsel tacizlerin kaydını tutan Rete l’Abuso (Taciz Ağı) isminde dernek, raporu ‘’oldukça kısıtlı ve neredeyse komik’’ diye vasıflandırdı.

Raporda incelenen devrin Covid pandemisine denk geldiğini vurgulayan dernek, ek olarak mahkemelere ve sivil cemiyet örgütlerine gelen şikayetlerin rapor dışı tutulmasını eleştirdi.

Dernek ek olarak, raporda tazminattan ve mağdurlara destekten söz edilmemesine de tepki gösterdi.

Derneğin kurucusu Francesco Zanardi de İtalya basınına yapmış olduğu açıklamalarda, raporun yalnızca iki senelik bir sürede ve yalnızca piskoposluğa bağlı kurumlara meydana getirilen şikayetleri ele almasını eleştirdi.

Kendisi de çocukken bir din adamının tacizine uğrayan Zanardi, “Bizim veri tabanımızda 12 yıl içinde 360 olay mevcut. Ne İtalyan kilisesi ne de yargı bizim verilerimize başvurmak istemedi, bu vahim” dedi.

Kiliseden senelik taciz raporu vaadi

Öte taraftan, bugünkü raporu açıklayan İtalyan Piskoposlar Konferansı (CEI) Genel Sekreteri Monsenyör Giuseppe Baturi, bundan bu şekilde tacizler mevzusunda tertipli olarak her yıl bir rapor hazırlayacaklarını belirtti.

CEI Evlatların ve Savunmasız Kişilerin Korunması birimi başkanı Başpiskopos Lorenzo Ghizzoni de, taciz mağdurlarını şikayetçi olmaya teşvik ettiklerini söylemiş oldu.

Ghizzoni, “Artık kirli çamaşırların ev içinde temizlenmesine son verme vakti geldi” dedi.

Yoruma kapalı.