İsveç için kritik gün 12 Haziran

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yemin törenine katılmak ve İsveç’in NATO’ya katılımını görüşmek üzere Türkiye’ye geldi. Önceki gün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelen Stoltenberg, Türkiye’nin güvenlik kaygılarını anladığını belirterek, İsveç’te 1 Ocak’ta revize edilen anayasaya ve 1 Haziran’da yürürlüğe giren terörle mücadele yasasına işaret etti. Türkiye, İsveç’in katılımı için Madrid’de imzalanan üçlü memorandumun maddelerine uyulması gerektiğini belirtiyor. Anayasa değişikliği ve terörle mücadele yasası olumlu karşılanırken, uygulamada ne olacağının izlenmesi gerektiğinin altı çiziliyor.

‘SORUYA BAKALIM’
İsveç’in muhtıra konusunda ilerleme kaydedip kaydetmediği sorusu, 12 Haziran’da yapılacak Türkiye-İsveç-NATO üçlü toplantısında tartışılacak. Ankara, NATO’nun bu toplantıya katılımının, hangi maddelere saygı duyulduğunu ve hangilerine uyulmadığını açıkça görmek için önemli olduğunu belirtiyor. Terörle mücadele yasasının 1 Haziran’da yürürlüğe girdiği İsveç’te ise 4 Haziran’da terör sempatizanlarının gösteri yapmasına izin verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tebrik etmek için telefonla arayan liderlerden ABD Başkanı Joe Biden, görüşmede İsveç’in NATO’ya katılma konusunu da gündeme getirdi. Terörle mücadele yasasının yürürlüğe girmesinin yeterli olmadığını belirten Türkiye, yasa kapsamında ne gibi önlemler alınacağını izlemek istiyor. Ankara, “İsveç bu konuda kararlıysa gereğini yapar” görüşünde.

İSVEÇ İÇİN HAYAT ÖNEMLİ
Terörle mücadele konusunda, Finlandiya’da olduğu gibi NATO’ya üye olsa bile, Türkiye ile yapılan görüşmeler terörle mücadelede işbirliğini sürdürmeye devam edecektir. Unutulmamalıdır ki, terörle mücadele anlık değil kalıcı bir süreçtir, bu konuda kurulan mekanizmanın sürekliliği zorunludur. NATO ve İsveç, İsveç’in 11-12 Temmuz’da yapılması gereken Vilnius zirvesine müttefik olarak katılmasını arzu ediyor. Bu noktada 12 Haziran’da yapılacak üçlü toplantı ayrı bir önem kazanıyor.

PKK YİNE İSVEÇ SOKAKLARINDA
türkiye İsveç ile yapılan tüm görüşmelere rağmen terörle mücadelede yeterli önlemleri almıyor. PKK/YPG terör örgütü yandaşları önceki gün İsveç’te sokaktaydı. PKK terör örgütünün destekçileri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve İsveç’in NATO’ya üyeliğine karşı gösteriler düzenledi.

KALICI MEKANİZMA 3 KEZ KARŞILAŞTIRILDI
Kalıcı Mekanizma toplantılarının ilki Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de, ikincisi ise İsveç’in başkenti Stockholm’de gerçekleştirildi.

DÜNYA TÜRKİYE’NİN İSVEÇ KARARINA TAKIP OLDU
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg arasında önceki gün Dolmabahçe’de gerçekleşen görüşme dünya medyasında da yankı buldu. İsveç’in Türkiye’nin NATO üyeliği üzerindeki vetosunu kaldırmasını beklediği hatırlatılarak, gözler 12 Haziran zirvesine çevrildi. ABD’li haber ajansı AP, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Stoltenberg arasında gerçekleşen görüşmeye “İsveç’in NATO-Türkiye müzakerelerine katılımı konusunda ilerleme yok” manşetini attı. Katar merkezli Al Jazeera, Stotenberg’in Türkiye’nin vetosunu kaldırmak için İstanbul’a geldiğini yazdı.

Yoruma kapalı.