İşte Millet İttifakı’nın siyasi yasak istenen gizli ortağı HDP’nin adli sicili

Meral Akşener’in “kumar” ya da “noter masası” olarak tanımladığı 6 kişilik masa, HDP ile gizli ortaklığa girdi. HDP Eş Genel Başkanı Mihtat Sancar ve tutuklu Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Kılıçdaroğlu’nun adayını genel merkezimize bekliyoruz” dedi. İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, “CHP HDP ile görüşebilir” derken, Masa Başkan adayı Kılıçdaroğlu, “HDP ile görüşürüm tabi ki, sorun ne?” açıklama yaptı CHP’li Özgür Özel’in “HDP’ye bakanlık verilmez demem” açıklamalarının ardından HDP’liler bakanlık hayali kurmaya başladı.

BU KAYIT İLE SEÇİMLERE KATILACAKLAR MI?
SABAH, kapatma davası Anayasa Mahkemesi’nde devam eden HDP’nin ağır sabıka kaydını iptal etti. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın HDP’nin kapatılması için hazırladığı iddianamede, HDP’nin PKK’yı desteklemenin ötesine geçerek onun bir organı gibi hareket ettiği, HDP ile PKK arasında hiçbir fark olmadığı belirtildi. partinin PKK’nın emir ve talimatları doğrultusunda hareket ettiğini ve bunlara uyduğunu, siyasi bir uzantısı olduğunu açıkça ifade etmiştir. Parti tüzüğünün Kandil’de yazıldığına bir delil daha olarak sunulan iddianamede, aralarında HDP’li Selahattin Demirtaş, Eş Genel Başkanlar Pervin Buldan ve Mithat Sancar’ın da bulunduğu 685 ismin 5’er yıl yasaklanması istendi.

55 MEP’TEN 52’SİNE SİYASİ YASAK İSTENDİ
HDP’nin şu anki eş genel başkanları ise Pervin Buldan, Mithat Sancar, Selahattin Demirtaş, Sırrı Süreyya Önder, Sebahat Tuncel, Figen Yüksekdağ Şenoğlu, Sezai Temelli, Ayla Akat Ata, Dirayet Dilan Taşdemir, Ömer Faruk Gergerlioğlu, Hüda Kaya. HDP’lilere siyaset yasağı gelince, siyaset yasağı istenen kişiye hangi 6’lı masanın bakanlık önerisi getireceği sorusu geldi aklıma.

DEMİRTAŞI’NIN YUMUŞAK GÖRÜNÜMÜ
Parti Genel Başkanı İyi Meral Akşener’e cezaevinden mektup yazan Selahattin Demirtaş’ın sabıka kaydı çok güçlü. Demirtaş, 26. milletvekilliği döneminde 5 ayrı davadan yargılanarak hapis cezasına çarptırıldı. PKK’lı teröristlere atıfta bulunan Demirtaş, “Sakine, Leyla ve Fidan arkadaşlarımızın şahsında tüm şehitlerimizi saygıyla anıyorum. Gece yarısı karakolda nöbet mi tuttunuz? Seviye atlayabiliriz diyenleri davet ediyorum. Kandil, G-3’ü sırtlarına alıp çekip gitsinler.” İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde terör örgütü propagandası yapmaktan 4 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Demirtaş’ın cezası Yargıtay 3. Ceza Dairesi tarafından 26 Nisan 2021’de onadı. Bakırköy 46. Asliye Ceza Mahkemesi’nde cumhurbaşkanına hakaretten yargılanan Demirtaş, 22 Mart’ta 3 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. 2021. Mahkemede dönemin Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman’ı tehdit eden ve duruşmada hedef gösteren Demirtaş, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nce terörle mücadelede görev alan kamu görevlilerini hedef almaktan 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

PARÇA KUTUSU TABLO PARÇASI AYRICA
HDP’ye 6’lı masanın altından yeşil ışık yakan Ahmet Davutoğlu’nun başbakanlığı döneminde bir kez daha kamu görevlilerine hakaret eden Demirtaş, Mersin 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanarak 11 ay ve 1 ay hapis cezasına çarptırıldı. Kamu görevlisine görevi nedeniyle hakaretten 20 gün hapis. Ahmet Davutoğlu davada müşteki olarak yer aldı. 2911 Sayılı Kanun’u ihlalden Ankara 44. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanan ve 1 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılan Demirtaş’ın, halka hakaretten İstanbul 47. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanması sürüyor. Görevi gereği memur.

YENİLİKÇİ HAYATIN ÖLDÜRÜLMESİNDE 37 ENSTİTÜ
26. milletvekilliği döneminde 5 ayrı davadan 12 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılan Demirtaş, 6-8 Ekim Kobani olaylarının azmettiricisi olarak halen Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanıyor. 6 ciltlik iddianamede yer alan 3 bin 530 sayfa ve 300 ek dosyadan oluşan iddianameyle yargılanan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve bazı eski HDP milletvekillerinin de aralarında bulunduğu savcılık zanlıları, 2019’da ülke genelinde işlenen eylemlerden sorumlu. olay tarihini “azmettiren” olarak. Demirtaş hakkında ‘Devletin birliğini ve vatan bütünlüğünü bozmak’ suçundan bir kez, cinayetten 37 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis isteniyor. Dosyada 37 mağdur ve 2 bin 676 mağdur yer alırken, Demirtaş’ın cinayete teşebbüs ve yağma gibi birçok farklı suçtan da suçlamayla cezalandırılması isteniyor.

Yoruma kapalı.