İsrail Savunma Bakanı’nın evinde çalışan temizlik görevlisine 3 yıl hapis: ‘İran bağlantılı internet korsanlarına bilgi sızdırdı’

David Gritten

BBC News

(*3*)

Kaynak, EPA

İsrail’de bir mahkeme, geçmişte Savunma Bakanı Benny Gantz’ın evinde temizlik görevlisi olarak çalışan bir kişiyi, İran’la bağlantılı bir grup internet korsanına bilgi sızdırmaya çalışmak suçlamasıyla 3 yıl hapis cezasına çarptırdı.

38 yaşındaki Omri Goren’in suçlamayı kabul ederek savcılıkla ortaklaşa iş yapması karşılığında, hakkında casusluk suçlamaları düşürüldü.

İsrail Hakkaniyet Bakanlığı, Goren’in Black Shadow (Kara Gölge) adlı internet korsanları grubuna, Gantz hakkında bilgi gönderebileceğini bildirdiğini ve bakanın bilgisayarına para karşılığında virüs yerleştirdiğini deklare etti.

Fakat Goren, İsrail’in “en büyük düşman” olarak görmüş olduğu İran için bilerek casusluk halletmeye girişmediğini söylüyor ve avukatları da Times of Israel gazetesine mahkemenin kararından sonrasında verdikleri mülakatta “Goren casus değil ve bu bir casusluk skandalı değil” diye konuştular.

Avukatlar “Bu, borç batağına düşmüş ve bir güvenlik açığı yakalamış birinin hikayesi” diyor.

Goren soruşturma esnasında internet korsanlarından, onlara bilgi vermeden para sızdırmaya çalıştığını söylemiş oldu.

Silahlı soygun dahil dört sabıkası varken iyi mi işe alındı?

Geçen senenin Kasım ayında hazırlanan ilk iddianamede Goren’in, İsrail medyasında internet korsanlığı girişimleri hakkında haberler okumuş olduğu Kara Gölge adlı grupla Telegram üstünden temasa geçmiş olduğu ileri sürülüyordu.

Gantz’ın yanında çalıştığını ispatlamak için bakanın evinden emek verme masası, bilgisayarı, bir kasa ve vergi beyannamelerinin fotoğraflarını gönderilmiş olduğu kaydediliyordu.

Hakkaniyet Bakanlığı, Goren’in girişimlerinin İsrail İç İstihbarat Servisi Şin Bet tarafınca önlendiğini ve hiçbir gizli saklı belgenin sızdırılmadığını deklare etti.

Ne var ki daha ilkin biri silahlı soygun olmak suretiyle ilkin dört ayrı suçtan hapse girmiş Goren şeklinde bir kişinin iyi mi olup da Savunma Bakanı Gantz’ın yanında işe girmesine izin verilebildiği mevzusunda Şin Bet’e ciddi eleştiriler yöneltildi.

Şin Bet ise Goren hakkında güvenlik soruşturması sürecinde hatalar yapıldığını kabul etti ve bu konulardaki protokollerin bu vakadan sonrasında daha sıkı hale getirildiğini bildirdi.

Yoruma kapalı.