İsrail, Filistin yönetiminin altını oymaya çabalıyor

İşgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentindeki Bakanlar Kurulu toplantısında konuşan Iştiyye, Filistin’in Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde İsrail’in işgal ve ihlallerine karşı girişim başlatması sonrasında gelen yaptırım kararlarını değerlendirdi.

İsrail hükümetinin Filistin’e giden fonları kesme sonucuna ilişkin Iştiyye, “İsrail, Filistin yönetiminin altını oymaya çabalıyor. İsrail’in bu icraatı, Filistin yönetiminin mali ve kurumsal açıdan iflasa sürükleme çabasından başka bir şey değildir.” dedi.

İsrail’in yaptırımları sebebiyle Filistin yönetiminin “halka verdiği hizmetlerin sekteye uğrayabileceğine” dikkati çeken Iştiyye, “Kendi kaderimizi belirleme hakkımızı ve özgürlüklerimizi, para ve ayrıcalıklar için feda etmiyoruz. İsrail’in yürüttüğü haydutluk, yağma ve intikam eylemleri, halkımızı ve liderliğimizi siyasal, diplomatik ve hukuki mücadeleden geri döndüremeyecek.” ifadelerini kullandı:

– İSRAİL’İN YAPTIRIM KARARLARI

İsrail hükümeti 6 Ocak’ta, BM’de Tel Aviv’in işgal ve ihlallerine karşı girişim başlatan Filistin’e yönelik 5 maddelik yaptırım sonucu aldığını duyurmuştu.

İsrail hükümetine bağlı ulusal güvenlikten görevli küçültülmüş bakanlar komitesi “Güvenlik Kabinesi”nin, “Filistin yönetiminin İsrail devletine yönelik siyasal ve hukuki cenk açma sonucuna karşı alınan” bir takım adımı onayladığı bildirilmişti.

Bu kapsamda İsrail, Filistin’e giden fonların kesilmesi, Filistinli yetkililere uygulanan imtiyazların kaldırılması, insani yardım müesseselerinin işgal altındaki Batı Şeria’daki faaliyetlerinin engellenmesini de içeren 5 maddelik yaptırım sıralaması açıklamıştı.

Filistin yönetimi ise İsrail’in Filistin’e yönelik yaptırım kararını “sömürgeci ırkçılık” olarak nitelendirmişti.

Yoruma kapalı.