İslâhiye ve Nurdağı’nda 4 bölgeye konut

Kahramanmaraş’ta “yüzyılın felaketi” olarak tanımlanan depremlerin ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un koordinatörlük yaptığı Gaziantep’te çalışmalar aralıksız sürüyor. TOKİ ve Bakanlığa bağlı Emlak Konut Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla Nurdağı ve İslahiye ilçelerinde toplam 495 bin metrekarelik 4 ayrı alanda 22 bin 500 kişilik geçici konut inşaatına başlandı. Yığma kargir yapılar, prefabrik yapılar ve konteynerlerden oluşacak geçici kabul alanlarında çocuklar için oyun alanları, kreş, okul, cami, spor sahaları, sosyal ve sağlık tesisleri bulunacak.

Geçici konut alanlarının yanı sıra kalıcı konutlar için de çalışmalara başlayan Bakanlık Kurumu, depremden etkilenen illerde gerçekleştirilen koordinasyon toplantıları vesilesiyle yeni yerleşim alanlarının belirlenmesi konusunda da istişarelerde bulunuyor. Bakanlık ayrıca yeni yerleşim alanları için mikrobölgeleme ve arazi etüdü çalışmalarına başladı. Bakan Murat Kurum, kurulacak geçici barınma alanlarının yanı sıra kalıcı konutlar için de çalışmaların başlatıldığını söyledi.

Gaziantep’te Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum koordinasyonunda, bakanlığa bağlı TOKİ ve Emlak Konut Genel Müdürlüğü’nün çalışmaları başta Nurdağı ve İslahiye olmak üzere kent genelinde kesintisiz devam ediyor.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgede çalışan ekiplerin büyük çaba sarf ettiği Gaziantep’te TOKİ ve Emlak Konut Genel Müdürlüğü’nün depremzedeler için yapacağı geçici barınakların yığma yapılar, prefabrik yapılar ve konteynerlerden oluşacağı açıklandı. “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen olaylar.

Nurdağı Mahallesi’ndeki geçici yerleşim alanı 2 ayrı alanda 305 bin metrekare olarak planlanıyor. 19 bin kişiyi ağırlayacak ve 3 bin 208 konuttan oluşacak bu alanlarda tüm sosyal yapı ve donatılar yerleştirilecek. Geçici barınakların inşası için altyapı yapıldı, arazi tesviyesi tamamlandı ve konteynerlerin getirildiği açıklandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, 13 bin 500 depremzedenin, 2 bin 264 ünitenin barınacağı İslahiye’de 2 ayrı geçici barınma alanında barınacak.

Çocuklar için oyun alanları, kreşler, okullar, camiler, spor sahaları, sosyal tesisler ve sağlık tesisleri toplam alanı 190 bin metrekare olan alanlarda yer alacak.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş depremlerinden etkilenen illeri ziyaret ederek koordinasyon toplantılarında yeni yerleşim alanlarının belirlenmesi konusunda istişarelerde bulundu. Bakan Murat Kurum, kurulacak geçici barınma alanlarının yanı sıra kalıcı konutlar için de çalışmaların başlatıldığını söyledi.

Bakanlar Kurulu tarafından düzenlenen il koordinasyon toplantılarında yeni yerleşim yerleri için il yöneticileri, belediyeler, milletvekilleri, sivil toplum kuruluşları ve akademisyenlerin görüşleri alınır. Depremin vereceği zararı en aza indirmek için mikrobölgeleme ve arazi etüt çalışmaları ile en uygun arazi belirlenir. Sonuç olarak yeni yerleşimler için doğru lokasyon, en doğru arazi, en doğru teknik ve fay hattına olan uzaklık esas alınarak alan tespitleri yapılmaktadır. Bu tespitlerin ardından belirlenen yerlerde arazi etüt çalışmalarına da başlandı. İncelenen alanlardan alınan numuneler incelenerek arazinin yerleşime uygun olup olmadığı tespit edilebilecektir.

Yoruma kapalı.