İran’dan Kuzey Irak’taki Kürt partilerinin merkezlerine İHA ve füze saldırısı: 1 ölü, 8 yaralı

(*1*)Irak Kürdistan bölgesi

İran, Irak’ın kuzeyindeki Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) topraklarını insansız hava araçları ve füzelerle hedef aldı. Kürt yetkililer, bir kişinin öldüğünü, sekiz kişinin de yaralandığını deklare etti.

(*8*)

IKBY Başbakanı Mesrur Barzani, saldırıları kınadı. Barzani, saldırıların “Kürdistan Bölgesi toprakları ve Irak’ın egemenliğini ihlal ettiğini” söylemiş oldu.

Bölgede etkinlik gösteren silahlı Kürt gruplarını İran’daki protestoları kışkırtmakla suçlayan Tahran, Eylül sonunda da hücum düzenlemiş, 10’dan fazla şahıs yaşamını kaybetmişti.

22 yaşındaki Kürt hanım Mahsa Amini’nin gözaltında ölümünün peşinden İran’da patlak veren protestolar ortalama iki aydır devam ediyor.

(*8*)

İran Devrim Muhafızları’na yakınlığıyla malum Fars Haber Ajansı’na konuşan bir askeri kaynak, İran’ın “Irak’ın şimal bölgesindeki terörist partilerin merkezine İHA ve füzelerle hücum gerçekleştirdiğini” söylemiş oldu.

Üç Kürt partisinin merkezleri hedef alındı

Fransız Haber Ajansı AFP’ye konuşan IKBY Köysancak belediye başkanı Tarık el Haydari, “Beş İran füzesi, İran Kürdistan Demokrat Partisi’nin (İKDP) kullandığı binayı hedef aldı” dedi.

(*8*)

IKBY Sıhhat Bakanlığı, saldırıda minimum bir kişinin öldüğünü, sekiz kişinin yaralandığını deklare etti.

(*8*)

İKDP de Twitter’da paylaşmış olduğu mesajda, parti merkezine ve yakındaki sığınmacı kampına İran Devrim Muhafızları’nın düzenlediğini iddia etmiş olduğu saldırılarda bazı Peşmergelerin yaralandığını duyurdu.

Bölgeye başka saldırılar da düzenlenmiş olduğu bildirildi.

(*8*)

İran Kürdistan Komala Partisi’nin liderlerinden Atta Seqzi, ek olarak Zrgoiz bölgesinde İran Komünist Partisi ve Komala’nın merkezlerini hedef alan “dört İHA saldırısı” düzenlendiğini söylemiş oldu.

Seqzi, hücum öncesinde meydana getirilen ikazlar üstüne hedef alınan noktalar boşaltıldığı için can kaybı ya da yaralanan olmadığını söylemiş oldu.

Eylül’deki saldırıların peşinden IKBY, İran büyükelçisini çağırıp saldırıları protesto ettiğini açıklamıştı.

Irak’taki Birleşmiş Milletler gücü, saldırılar için “roket diplomasisi yıkıcı neticeleri olan pervasız bir eylemdir” ifadesini kullanmıştı.

AFP haberine bakılırsa, IKBY’nin kontrolündeki topraklarda birçok İranlı Kürt muhalif grup etkinlik gösteriyor. Bu grupların Tahran’a karşı silahlı eylemleri son yıllarda düşüş gösterdi.

Mahsa Amini’nin vefat etmesiyle İran’da patlak veren protesto dalgası, Tahran ile Kürt muhalif gruplar arasındaki gerginliğin artmasına niçin oldu.

Norveç merkezli bir insan hakları örgütünün verilerine bakılırsa protestolarda 326 şahıs yaşamını yitirdi.

4741 Mesajları 0 yorumlar
Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yoruma kapalı.