Irak’ta hükümet çalınan 2,5 milyar doların bir kısmının iadesini sağladı

Sudani, başkent Bağdat’ta düzenlemiş olduğu basın toplantısında, iade edilen paralarla gazetecilerin karşısına çıktı.

“İnceleme yürüten ilgili komisyonlar, çalınan meblağdan 182 milyar dinarın (124 milyon 600 bin doların) iade edilmesini sağladı.” diyen Sudani, söz mevzusu paraların çalınmasına bazı devlet kurumlarında çalışan kişilerin destek bulunduğunu söylemiş oldu.

Sudani, şu an cezaevinde bulunan Nur Zuhayr’in çaldırmış olduğu tüm paraları geri vermesi için mahkemece kefaletle özgür bırakılacağını, bu kişinin paraların tümünü iade edene kadar güvenlik güçlerinin nezaretinde kalacağını kaydetti.

Irak Başbakanı, çalınan paraların tamamının iadesi sonrası Zuhayr’in yargılanmasına devam edileceğini belirtti.

Irak’ta 16 Ekim’de Genel Vergi Dairesi’ne ilişik 2,5 milyar dolarlık mevduatın bir devlet bankasından çalışılmış olduğu öne sürülmüştü. Maliye Bakanlığı, iddialara ilişkin araştırma başlatılması için Şeffaflık Kurumuna resmi yazı göndermişti.

Şeffaflık Kurumundan meydana getirilen yazılı açıklamada, mevzu hakkında araştırma başlatılmış olduğu ve meselenin yargıya taşındığı bildirilmişti.

İçişleri Bakanı Osman Ganimi, 26 Ekim’de yapmış olduğu açıklamada, olayın zanlılardan Nur Zuheyr’in hususi bir uçakla yurt dışına kaçmak isterken havalimanında hususi olarak görevlendirilen bir güç tarafınca yakalanarak tutuklandığını belirtmişti.

Yoruma kapalı.