İngiltere’de göçmen işlem merkezine patlayıcılarla saldıran adam intihar etti

Dover

Kaynak, Reuters

Manş Denizi’ni aşarak İngiltere’ye gelen düzensiz göçmenlerin ilk durağı olan Dover’deki göçmen işlem merkezine dün bir adam patlayıcılarla hücum düzenledi.

Reuters ajansından bir fotoğrafçıya bakılırsa, arabayla yaklaştığı merkeze havaifişeklere takılı benzin dolu patlayıcılar fırlatan adam hücum sonrası intihar etti.

Saldırganın fırlattığı üç patlayıcıdan birisi hedefe ulaşmadı. İkisi ise minik çaplı yangın çıkardı.

Polis saldırganın motivasyonunun hemen hemen netleşmediğini belirterek, vakası şu an için terör saldırısı olarak nitelemediklerini kaydetti.

Saldırı, İngiltere hükümetinin düzensiz göçmenlerle ilgili kararlarının yoğun şekilde tartışıldığı bir döneme denk geldi.

Göçmen merkezinde bulunan iki şahıs saldırıda hafifçe yaralandı.

Polis, saldırganın otomobilinde bir tane daha patlayıcı bulduklarını, bunun çekince arz etmediğini duyurdu.

Dover’deki merkez hücum sonrası da açık tutuluyor sadece ortalama 700 göçmen soruşturma bitene kadar 24 kilometre mesafedeki Manston’a taşındı.

İçişleri Bakanı Suella Braverman, “üzücü” olarak nitelediği vakayla ilgili tertipli olarak güncellemeleri aldığını belirtti.

İngiltere’de hükümetin göçmen politikası uzun süredir tartışılıyor.

Boris Johnson hükümeti, yasa dışı yollarla ülkeye giren sığınmacılardan bazılarını Ruanda’ya gönderme doğrultusundaki kararını Nisan ayında açıklamıştı. O zamandan beri karara hem muhalefetten hem de iktidar partisinin bazı öne çıkan isimlerinden oldukça sayıda eleştiri geldi.

Yoruma kapalı.