İngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman istifa etti

İngiltere İçişleri bakanı istifa Suella Braverman

Kaynak, Reuters

İngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman bugün akşamüstü istifa etti. Yerine Grant Shapps’ın geleceği bildirildi.

Braverman, Twitter üstünden de paylaşmış olduğu istifa mektubunda, “Hepimiz için kargaşa ve bunalımlı bir döneme doğru gittiğimiz açık. Bu hükümetin gidişatı hakkında endişelerim var” yazdı.

Braverman, İngiltere’nin hemen hemen görevde bir buçuk ayını dolduran Başbakanı Liz Truss tarafınca Eylül ayında içişleri bakanlığına atanmıştı.

Brexit’in savunucularından olan 42 yaşındaki Braverman, bununla birlikte izinsiz göçmenlerin Ruanda’ya gönderilmesi planının da kuvvetli destekçilerindendi.

Yeni İçişleri Bakanı Grant Shapps ise başbakanlık yarışında Truss’ın karşısındaki Rishi Sunak’ın ana destekçilerindendi. Truss başbakan olduktan sonrasında Snapps’ı, devam etmiş olduğu ulaşım bakanlığı görevinden almıştı.

BBC Siyaset Muhabiri Ione Wells, Braverman’ın hatasını kabul ettikten sonrasında istifa ederek Truss’ı da “U dönüşlerinin peşinden” aynısını halletmeye çağırdığını ifade ediyor. Mektuptaki dilin bugüne dek hükümetin en üst rollerinden birini üstüne alan bakana bakılırsa çarpıcı bulunduğunu vurguluyor.

Grant Shapps

Kaynak, PA Media

Yoruma kapalı.