İletişim Başkanlığı Dezenformasyon Bülteni’ni yayınladı: O iddialar yalanlandı

“TÜRKİYE, UYUŞTURUCU BARONLARINI İADE ETMEYİ REDDETTİ” İDDİASI

Bazı sosyal medya hesaplarındaki, “Türkiye, Interpol tarafından kırmızı bültenle aranan uyuşturucu baronlarını iade etmeyi reddetti” iddiasının gerçeği yansıtmadığı bildirilen bültende, bahse konu kişilerin yatırım yoluyla vatandaşlık kazandıkları 8 Haziran 2020’de Interpol tarafından arama kayıtlarının bulunmadığı, Türk vatandaşlığını kazandıktan 2 yıl sonra arama kaydı oluşturulmasının ardından 2 Ağustos 2023’te iki şüphelinin de Türk vatandaşlıklarının geri alındığı belirtildi.

Bültende, şüphelilerden F.S’nin 8 Ağustos 2023’te Bodrum’da yakalandığı ve 23 Ağustos’ta tutuklandığı, diğerinin yakalanması için çalışmaların sürdüğü aktarıldı.

“DEAŞ’IN TÜRKİYE’DEKİ KİLİT İSİMLERİNİN GAZİANTEP’TEKİ KAMPI” İDDİASI

Bazı basın yayın organlarındaki görüntülere ilişkin, “DEAŞ’ın Türkiye’deki kilit isimlerinin Gaziantep’teki kampı” iddiasının doğru olmadığı vurgulanan bültende, iddiaya konu görüntülerin, terör örgütü DEAŞ’ın Suriye’deki kampında çekildiği ve 2014’te ele geçirildiği bildirildi ve kampın Gaziantep’te olduğuna dair iddiaların tamamen asılsız olduğu ifade edildi.

“Trabzon’da bir esnafın dükkanının önüne koyduğu cansız mankenler, Atatürk baskılı tişörtler giydirildiği için zabıta tarafından kaldırıldı” iddiasının doğru olmadığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Trabzon’un en işlek caddelerinden olan Kunduracılar Caddesi’nde, düzen ve intizamın sağlanması ve yaya trafiğinin engellenmemesi amacıyla iş yerlerinin dışarıya herhangi bir ürün koymaları yıllardan beri yasaklanmıştır. Bu durum cadde esnafı tarafından da bilinmektedir. Adı geçen caddedeki bir işletmenin bu genel uygulamaya aykırı şekilde iş yerinin önüne 2 cansız manken koyduğu bilgisi üzerine zabıta birimi gerekli uyarıda bulunmuş ve kurallara aykırı olarak yol üstüne koyulan mankenlerin kaldırılmasını istemiştir. Burada yapılan uygulama caddede düzeni sağlamak ve oradaki tüm iş yerleri için geçerli olan kuralları uygulamaktan ibaret olup, yapılan işlemin Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk baskılı giysilerle ilgisi bulunmamaktadır.”

Yoruma kapalı.