İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine eğitim öğretiminin ikinci yarı yılı için genelge gönderdi

Genelgede, 6 Şubat 2023 tarihinde başlayacak okul öncesi, ilk ve orta öğretimin huzur ve güven ortamında devam edebileceği, çocukların ve gençlerin maruz kalabilecekleri her türlü olumsuzluğun önüne geçileceği belirtildi. okul ortamları ve trafik güvenliğini artırıcı tedbirler ve tedbirler belirlenmiştir.

OKUL HİZMETLERİ GELECEK HAFTA KONTROL EDİLECEK
Genelgeye göre, valiler ve kaymakamlar başkanlığında, menfaat sahiplerinin katılımıyla; okul servisleri ile ulaşım faaliyetleri düzenli ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilecek, okul servis araçlarının işletilmesinde karşılaşılan sorunlar giderilecek, eğitim-öğretim yılı başlamadan önce bir toplantı yapılarak gerekli işbirliği ve koordinasyon sağlanacaktır. Okul kazalarının risk analizi değerlendirmesinin bir parçası olarak bu bölgelerde daha fazla önlem planlanacaktır. Okul servislerinde denetimler, okulların açılış tarihlerine göre hafta boyunca kesintisiz olarak yapılacak ve programlı denetimler eğitim-öğretim yılı boyunca devam edecek.

İLAVE EKİP VE PERSONEL GÖREVLENDİRİLECEK
Ayrıca ekip/personel okul yönetimleri ile iletişime geçerek okulun giriş-çıkışlarında, önü, çevresinde ve okul güzergâhlarında gerekli trafik tedbirlerinin alınmasından sorumlu olacaktır. Yaya ve okul geçitlerinden önce sürücüleri uyarmak, yavaşlayarak dikkatlerini artırmak ve yayalara ilk geçiş hakkını vermek amacıyla, ışıklandırılmamış tüm okullara ve yaya geçitlerine yaklaşan araçların yönüne “Önce Yaya” resimleri çizerek. hemen tamamlanır ve eski ve silinen görseller yenilenir.

TRAFİK KURALLARI BİLİNÇLENDİRME EĞİTİMİ DEVAM EDECEK
Halkı bilinçlendirmek amacıyla İçişleri Bakanlığı tarafından okullarda 5 adımda güvenli yaya yolu kampanyası etkin bir şekilde yürütülmeye devam edilecektir. Gezici Eğitim Tırı ile okullarda verilecek eğitimler ile çocuk trafik eğitim parklarının modernizasyonu ve trafik eğitim parklarının oluşturulmasına yönelik çalışmalar illerin bulunduğu illerde İl Milli Eğitim Müdürlükleri ile önceden koordine edilerek planlanacaktır. hiçbir park desteği ile devam edecekler. Okul, hastane, alışveriş merkezi gibi yayaların yoğun olduğu veya trafik akışının yayalar için risk oluşturduğu yerlerde ve buralara yakın cadde, yol ve patikalarda azami hız sınırının 30 km/saate düşürülmesine yönelik çalışmalara titizlikle devam edilecektir. . Öncelikli okullarda güvenlik önlemleri artırılacak ve okul çevresindeki terk edilmiş binaların yıkımına devam edilecek.
Genelge, okulları daha güvenli hale getirmek için koruyucu ve önleyici tedbirlerin alınmasının önemini vurguladı. Bu içerikte; Öncelikli okullar başta olmak üzere okullarda güvenliği en üst düzeye çıkarmak için okullara yerleştirilen güvenlik kameralarının çalışır durumda olduğu doğrulanacak ve Kentsel Güvenlik Yönetim Sistemi’ne (KGYS) entegrasyonu tamamlanacaktır. Eğitim ve öğretim ortamını olumsuz etkileyeceği düşünülen terkedilmiş bina ve tesisler yıkılacaktır.

OKULLARDA UYUŞTURUCU VE UYUŞTURUCU MADDELERLE MÜCADELEYE DEVAM
Okul güvenliği, uyuşturucu ve uyarıcı madde ile mücadele ve diğer hususlarla ilgili olarak, dönem öncesi, kaymakamlar, il emniyet müdürü, varsa il jandarma komutanı, sahil güvenlik komutanlığı temsilcisi, okul yöneticileri, okul velileri, Yeşilay temsilcisi, uyuşturucu Salgınla mücadelede deneyimli kadrolar ve eğitim alanında uygun görülecek diğer aktörlerin katılımıyla bir hazırlık toplantısı yapılacak.
Alkol, açık sigara/sigara, tütün gibi maddelerin ve kesici, delici, yaralayıcı gibi öğrencilerin kötü alışkanlıklar edinmesine ve suça sürüklemesine yol açabilecek diğer maddelerin satışı, taşınması ve bulundurulmaması için gerekli tedbirler alınacaktır. okul çevresinde. Öğrencileri madde bağımlılığı ve diğer zararlı alışkanlıklardan korumak için barlar, kafeler, kahvehaneler, internet odaları, marketler, büfeler, parklar, bahçeler vb. diğer kurumlarla koordineli olarak okul çevresinde Halka açık alanlarda çocuklar, narkotik, kolluk kuvvetleri ve ihtiyaç duyulan diğer ekiplerle genel güvenlik uygulamaları ve denetimleri yapılacak.

Yoruma kapalı.