İçişler Bakanlığı’ndan yeni karar: Depremde hayatını kaybeden vatandaşların kimliklendirilmesi…

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde, ardından Elbistan ilçesi ve çevre illerde meydana gelen yıkıcı depremlerin ardından ülke arama kurtarma çalışmalarını tedbirli bir şekilde sürdürüyor. İçişleri Bakanlığı, depremde hayatını kaybeden vatandaşların en kısa sürede tespit edilerek cenazelerinin bir an önce ailelerine teslim edilmesi için valiliklere ve kurumlara talimat gönderdi. Buna göre, kimlik tespiti yapılamayan ve 5 gün içinde teşhis veya adli tıp yöntemleriyle yakınlarına teslim edilemeyen cenazelerin DNA, parmak izi ve fotoğraflarının ardından Cumhuriyet savcısının ortak değerlendirmesinde dini vecibelere uygun olarak defnedilmesi kararlaştırıldı. ve Mahalli İdareye bildirilir ve mezarın yeri tutanağa yazılır.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde, ardından Elbistan ilçesi ve çevre illerde meydana gelen yıkıcı depremlerin ardından ülke arama kurtarma çalışmalarını tedbirli bir şekilde sürdürüyor.

Depremlerin yıkıcı etkisiyle hayatını kaybeden vatandaşların kimliklerinin tespit edilerek cenazelerinin bir an önce yakınlarına teslim edilmesi için çalışmalar sürüyor.

Adalet Bakanlığı ile koordineli olarak İçişleri Bakanlığı, valilikler ve kurumlara talimat gönderildi. Buna göre;

“-Ölüm halindeki inceleme işlemleri cenazelerin bulunduğu il veya ilçe savcılıklarında yapılır ve çevre il ve ilçelere gönderilmez.
Bulunduğu bina ve enkazı bulunan cesetler, raporda ölenin yakınları veya onları tanıyan bir kişinin olup olmadığını gösteren bir tutanakla birlikte sağlık memuruna veya polise teslim edilerek hastaneye naklinin sağlanması üzerine çizilecek,

– Merhumun kimliği yakınları veya onu tanıyan kişiler tarafından tespit edilemiyorsa, cenaze teslim işlemleri DNA, kan örneği, parmak izi vb.

– Enkaz altından çıkarıldıktan sonra 5 gün içinde kimliği belirlenemeyen ve yakınlarına teslim edilemeyen cesetlerin DNA, parmak izi ve fotoğraflarının ardından savcılığın ortak değerlendirmesi altında dini vecibelere uygun olarak defnedilmesi gerekiyor. ve Mülki İdare Amirliği ile mezarın bulunduğu yerin tutanakta belirtilmesi zorunludur.

SAVCI VE EMLAK İDARESİ DEĞERLENDİRECEK

Ayrıca 24 saatlik bekleme süresinin ardından yakınları/tanıdıklar veya adli tıp yöntemleri ile kimliği tespit edilemeyen cenazelerin muhafazasında sorun olabileceği değerlendirildikten sonra DNA, parmak izi örneği ve fotoğrafı afete maruz kalan illerde iletilen bilgiler ve cenazede bozulma olabileceği, savcılık ve mahalli idarenin değerlendirmesi çerçevesinde kabrin yerleşimi ve yerinin belirleneceği kararlaştırıldı. kaydı yapılmış ve dini vecibeler gereğince gömülmesi uygun görülmüştür.

Yoruma kapalı.