Hulusi Akar: TCG İskenderun gemisi yaralıları Mersin’e sevk edecek

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği Hatay’daki AFAD Koordinasyon Merkezi’nde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile birlikte açıklamalarda bulundu. Sabah saatlerinde meydana gelen depremin ardından Milli Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) olarak göreve başladıklarını belirten Bakan Akar, ilk adım olarak bakanlıkta kriz merkezi kurulduğunu hatırlattı. Kriz merkezinin koordinasyonunu sürdürdüğünü ve tüm bölgeye hakim bir şekilde faaliyet gösterdiğini belirten Bakan Akar, bakanlıklarla yaptıkları çalışmalar sonucunda öncelikli ihtiyacın hava yardımı koridoru oluşturulması olduğunu gördüklerini söyledi. Bakan Akar, aralarında A400M uçaklarının da bulunduğu 17 uçakla hava yardım koridoru oluşturduğunu, ihtiyaç duyulduğunda bu koridorda kullanılmak üzere Akıncı TİHA’nın da tahsis edildiğini söyledi. Uygun bölgelerde helikopterlerin de kullanıldığını kaydeden Bakan Akar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gerekli tüm personeli, AFAD’ları ve sağlık personelini Hava Kurtarma Koridorunu kullanarak yukarıdaki bölgelere ulaştırmak için büyük çaba sarf ettik. Maalesef bazı havalimanlarımızda şiddetli hava koşulları ve deprem hasarı nedeniyle arkadaşlarımız bugüne kadar yoğun çaba sarf etti. Ayrıca TSK bünyesindeki insani yardım tugayımız, 8 doğal afet yardım timi ve ihtiyaç halinde kullanılmak üzere Kıbrıs’ta bulundurduğumuz doğal afet yardım timi şu anda bölgeye sevk edilmiş olup çalışmalarına devam etmektedir.” .

“KIŞLADA YEMEK HAZIRLANIR”

Hava şartlarının çok sert olması nedeniyle sıcak yemek dağıtmak için çaba sarf ettiğini belirten Bakan Akar, kışla mutfaklarında hazırlanan yemeklerin yaklaşık 15 bin vatandaşa ulaştırıldığını söyledi. Bakan Akar, TSK’nın sevkiyat stoklarındaki malzemelerden mutfak, banyo ve tuvaletlerden oluşan 25 adet seyyar ünitenin ilgili mercilere teslim edilerek kullanıma açıldığını söyledi.

“Çadır ihtiyacı var. Bu konuda Mehmetçik diğer konularda olduğu gibi bu konuda da çalışmalarını sürdürüyor ve bölgede çadırların kurulmasını sağlıyor. Kısa bir süre sonra hizmete girecek olan Şehir Hastanesi’nde meydana gelen hasar nedeniyle bölgenin ihtiyaçla başa çıkabilmesi için, bölgede oluşan yaralılarımızı tedavi etmenin mümkün olmayacağını da göz önünde bulundurarak rahatsızlığı gidermeye çalışıyoruz çünkü burada, TCG İskenderun gemimiz bu akşam İskenderun limanına yanaşacak olup, burada bulunan yaralıların en kısa sürede Mersin’deki daha donanımlı bir hastaneye nakledilmesini sağlayacağız.”

“BÜYÜK FEDA”

Bakan Akar, Antakya bölgesinde 850-900 Mehmetçik’in vatandaşlara yardım sağlamaya çalıştığını belirterek, Mehmetçik’lerin valilikler ile görüşerek görevlerini yerine getirmeye çalıştıklarını söyledi. Bu zor günlerde milletin kalbinden çıkan ve “peygamber ocağı” olarak da bilinen TSK’nın büyük bir incelik ve özveriyle vatandaşların yardımına koşmak için çalıştığını vurgulayan Bakan Akar, bunu yapanların olduğunu kaydetti. Mehmetçiğin ve dinlemeyenlerin emeğini görmezden gelip, onlardan özür bekliyor. Bakan Akar, hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyerek, mümkün olduğu kadar çok vatandaşı enkaz altından kurtarmak için birlikte omuz omuza çalışacaklarını vurguladı.

Yoruma kapalı.