Hollanda’da yeni yıl kutlamaları olaylı geçti

Hollanda polisinden meydana getirilen yazılı açıklamada, ülke genelinde yeni yıl kutlamalarında çıkan vakalar sebebiyle başkent Lahey’de 12 polisin yaralandığı ve onlarca kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Ülkede yasaklanmasına karşın oldukça sayıda kişinin havai fişek kullandığı kutlamalarda çıkan yangınlarda vasıta ve binaların hasar görmüş olduğu kaydedilen açıklamada, polis ve itfaiyenin vakalara müdahale etmiş olduğu vurgulandı.

Hollanda itfaiyesinden meydana getirilen yazılı açıklamada, dün geceki vakalar esnasında 3 bin 833 yangın suç duyurusu yapıldığı ve bunların 134’ünün ev, 724’ünün çöp konteyneri ve 1832’sinin vasıta yangınına ilişkin bulunduğunu bilgisi paylaşıldı.

Vakalarda Veghel köyündeki zamanı bir kilise ve Amsterdam’daki ilkokulun yandığı belirtilirken, bakış açısından yaralanan 24 kişinin Rotterdam Göz Hastanesine kaldırıldığı bilgisine yer verildi.

Hakkaniyet ve Güvenlik Bakanı Dilan Yeşilgöz, Twitter’dan “Yardım için çalışanlara yasa dışı havai fişeklerle saldırılması anlamsız. Fazlaca sayıda güvenlik görevlisi yaralandı. Bunlar karşılıksız kalmayacak.” paylaşımını yapmış oldu.

Amsterdam Belediye Başkanı Femke Halsema, çıkan olayların arkasından parlamentoya havai fişeklerin ulusal düzeyde yasaklanması çağrısında bulunmuş oldu.

Hollanda’da 12 belediye, kamu güvenliğini tehlikeye attığı sebebi öne sürülerek yılbaşı kutlamalarında havai fişeklerin kullanımını yasaklamıştı.

– Irkçı ifadeler köprüye yansıtıldı

Rotterdam’daki kutlamalar esnasında Erasmus Köprüsü’ne ışıkla yansıtılan ırkçı ifadeler ülkede rahatsızlığa niçin oldu.

Köprüye yansıtılan yeni yıl mesajlarının içinde “Beyazların yaşamı değerlidir”, “Mutlu beyaz seneler 2023” ve “Bizim insanlarımızın varlığını ve beyaz evlatların geleceğini güvence altına almalıyız” ifadelerinin yer alması sebebiyle soruşturma başlatılmış olduğu bildirildi.

Bakan Yeşilgöz, Erasmus Köprüsü’ne yansıtılan ırkçı ifadeler için “rahatsız edici” yorumunu yaparak “Irkçı söylemler kabul edilemez ve vatanımızda yeri yok. Polis vakası araştırıyor.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Yoruma kapalı.