Havaalanı güvenliğini atlatan Rus kadın Hollanda’dan İspanya’ya biletsiz uçtu

Yusuf Özkan, Lahey 

Lahey Havalimanı

Kaynak, Getty Images

Hollanda’daki Rotterdam Lahey Hava Havalimanı’nda biletsiz bir yolcu, güvenlik ekiplerini atlatarak İspanya’nın Malaga kentine giden uçağa binmeyi başardı. 

Rus uyruklu olduğu belirtilen kadın yolcu, İspanya polisi tarafınca gözaltına alındı. 

Vaka Pazartesi günü öğleden sonrasında meydana geldi. Hollanda medyasına nazaran, Rotterdam Lahey Havalimanı’nda güvenlik kontrolü için sıraya giren bir kadın yolcu, çantasını denetim aletine koyduktan sonrasında acil durum düğmesine bastı.

Alarmın çalması ile beraber her şey durdu ve havaalanında ürkü meydana geldi. Görevlilerin şaşkınlığından faydalanan kadın yolcu, çantasını banttan alarak biletsiz bir halde İspanya’nın Malaga kentine gitmeye hazırlanan Transavia Hava Yolları uçağına binmeyi başardı.

Tayyare mahalli saatle 16:30’da havalandı. Bu sırada havaalanı yetkilileri, güvenlik kameralarını inceledi. Acil durum alarmı esnasında bir kadın yolcunun güvenliği atlatarak aprona çıkmış olduğu ve en yakın uçağa binmiş olduğu belirlendi. 

Havaalanı güvenliği, aynı saatte havalanan Malaga ve Portekiz’in Faro kentine giden uçakların pilotlarını kaçak yolcu mevzusunda uyardı.

Portekiz’e giden tayyare Fransa’nın Bordeaux Havaalanı’na, Malaga uçağı da İspanya’nın başkenti Madrid’e acil iniş yapmış oldu.

Kaçak yolcunun Malaga uçağında bulunduğunun kesinleşmesi üstüne Faro’ya giden tayyare yoluna devam etti.

İspanya polisi, Madrid Havaalanı’nda Rus uyruklu yolcuyu uçaktan indirerek gözaltına aldı. Uçağın bagaj raflarında da kapsamlı arama yapılmış oldu.

Kadın yolcunun uçakta da acayip davranışlar sergilediği, “büyükelçiyle insan kaçakçılığı hakkında konuşmak istediğini” söylediği açıklandı.

İspanya’da sorgusu devam eden kaçak yolcu hakkında daha çok data verilmedi.

Madrid’deki ‘mola’nın peşinden uçağın pilotu, yolculara “Rotterdam’da bileti olmayan bir kişinin uçağa bindiğini” söylemiş oldu. 

Tayyare, gece yarısına doğru tekrardan Malaga’ya doğru havalandı.

Hollanda makamları, vakayla ilgili soruşturma başlatıldığını deklare etti.

Yoruma kapalı.