Güney Kore, Kuzey’in hava sahasını tekrar ihlali halinde askeri anlaşmayı sonlandırabilir

Yonhap’ın haberine bakılırsa, Ulusal Güvenlik Ofisi, Müdafa Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve Müdafa Geliştirme Ajansı, Yoon’a Şimal Kore’nin insansız hava araçlarına (İHA) karşı alınan hazırlıklar hakkında data verdi.

Başkanlık Ofisi Basın Sekreteri Kim Eun-hye, gazetecilere verdiği demeçte, “Başkan Yoon, Ulusal Güvenlik Ofisine, Şimal Kore’nin topraklarımızı ihlal eden yeni bir provokasyon gerçekleştirmesi durumunda Koreler arası anlaşmanın sonlandırılması emirini verdi.” dedi.

Kim, Yoon’un ek olarak gözetleme ve bulgu operasyonları dahil birçok görevi yürütecek ortak İHA birimi kurulması ile ufak ve tespit edilmesi zor İHA’ların da yıl içinde seri üretimini elde eden bir sistemin geliştirilmesi talimatı verdiğini aktardı.

– KUZEY KORE’YE AİT 5 İHA, GÜNEY’İN HAVA SAHASINI İHLAL ETMİŞTİ

Güney Kore, Aralık 2022’de Şimal Kore’ye ilişik 5 İHA’nın hava sahasını ihlal ettiğini ve bunlardan birinin başkent Seul’e kadar uçtuğunu açıklamıştı.

Güney Kore ordusunun cenk uçaklarını havalandırıp helikopterlerden ortalama 100 atış yapılmasına rağmen İHA’ların vurulamadığı, operasyona katılan “KA-1” tipi cenk uçaklarından birinin düşmüş olduğu sadece pilotların yara almadan kurtulmuş olduğu bildirilmişti.

Yaşananlar üstüne meydana getirilen açıklamada, Şimal tarafının provokasyonlarına “sert ve hakkıyla” yanıt verileceği vurgulanmıştı.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol, Şimal Kore’ye ilişik 5 İHA’nın Güney’in hava sahasını ihlal etmesi ve bunlara karşı meydana getirilen operasyonların başarısızlığa uğramasının peşinden, silahlı kuvvetlerin bulgu ve gözetleme imkanlarını geliştirme taahhüdünde bulunmuştu.

Yoruma kapalı.