Güney Afrika, yaptırım uygulanmış Rus oligarkın teknesini Cape Town’da kabul edeceğini açıkladı

yat

Kaynak, Getty Images

Cenup Afrika, yaptırım uygulanan Rus oligark Alexei Mordashov’a ilişik bir süper yatın Cape Town’a yanaşmasına izin vereceğini duyurdu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakınlığı ile malum Mordashov’a ilişik 521 milyon dolar tutarındaki yat bu hafta başlarında Hong Kong’tan ayrıldı.

Cenup Afrika’da karşıcılık partileri, hükümete The Nord isminde 141 metre uzunluğundaki yata el konulması yönünde çağrıda bulunmuş oldu.

Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa’nın sözcüsü Vincent Magwenya, Batı’nın uyguladığı yaptırımlara uymak için “herhangi bir niçin” görmediklerini söylemiş oldu.

Salı günü Pretoria’da gazetecilere konuşan Magwenya, “Cenup Afrika’nın ABD ve AB tarafınca uygulanan yaptırımlara uyma mevzusunda yasal bir yükümlülüğü yok” dedi.

Ülkesinin yalnızca BM tarafınca hususi olarak kabul edilen yaptırımlara uyma yükümlülüğü bulunduğunu sözlerine ekleyen Magwenya, Mordashov’un BM nezdinde herhangi bir yaptırıma doğal olarak olmadığını belirtti.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonrasında Batılı ülkeler, binden fazla Rus şahıs ve kuruluşa yaptırım uyguladı.

Ramaphosa hükümeti ise şimdiye dek direkt Rusya’yı eleştirmekten kaçındı, BM’de işgali kınayan BM oylamalarında da çekimser kaldı.

Muhalefetteki Demokratik İttifak Partisi’nden olan Cape Town Belediye Başkanı Geordin Hill-Lewis, Twitter’daki paylaşımında, “şehrinde Putin’in kabahat ortaklarına yer olmadığını” söylemiş oldu ve yatın şehre girişinin engellenmesi yönünde talepte bulunmuş oldu.

Mordashov’un yatın içinde olup olmadığı bilinmiyor. Pazar günü mahalli basının sorularını yanıtlayan Hill-Lewis, Rus milyarderin yatında gezi ettiğini öne sürdü.

Rus oligarkın sözcüsü, geçtiğimiz hafta Bloomberg News’e yapmış olduğu açıklamada, yatın Hong Kong’a varmasından bu yana Mordashov’un Moskova’da bulunduğunu söylemiş oldu.

 Mordashov, harp öncesinde Rusya’nın en varlıklı kişisiydi. 57 yaşındaki iş insanı, çelik ve maden şirketiyle 29,1 milyar dolarlık servet edindi.

İşgalin başlarında Putin ile olan bağlantıları sebebiyle Batı yaptırımlarının hedefi olan Rus milyarder, siyasete dahil olmadığı ve Kremlin üstünde oldukça azca tesiri bulunduğunu söyleyerek yaptırımlara karşı çıktı.

65 metrelik daha minik bir yatına Mart ayında İtalyan polisi tarafınca el konuldu. Sadece Nord’un en büyük yat varlığı olduğuna inanılıyor.

Bir futbol sahasından daha büyük olan yat, Forbes’a gore dünyanın en ihtişamlı teknelerinden biri.

Yoruma kapalı.