Gübre ve yem fiyatları sabitlendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, senenin son Kabine Toplantısı sonrası yapmış olduğu açıklamada çiftçilere de bir müjde verdi.

Erdoğan, gübre ve yem fiyatlarını nisan sonuna kadar sabitlediklerini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ek olarak, Türkiye Ziraat Kredi Kooperatiflerinin bazı kimyevi gübre çeşitlerinde yüzde 13’e varan, karma yemde de yüzde 5’e varan indirim yapacağını deklare etti.

Bu kapsamda çiftçilerin temel ihtiyaçlarının başlangıcında gelen gübre ve karma hayvan yeminde daha ilkin bir takım indirimi hayata geçirdiklerini dile getiren Erdoğan, şimdi yeni bir adımla çiftçilerin en mühim girdileri olan kimyevi gübre ve karma hayvan yemi fiyatlarında hem indirim yapılacağını hem de fiyat sabitlemesine gidileceğini bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyleki devam etti:

“Ziraat Kredi Kooperatifleri ilkbahar döneminde yoğun olarak kullanılan DAP, üre, amonyum sülfat, 20-20 ve nitropower kimyevi gübre çeşitlerinde yüzde 13’e varan indirim uygulayacak. Ziraat ve Orman Bakanım bu işi yakın takibe alması lazım. Aynı şekilde karma yemde de yüzde 5’e varan indirim yapılacak.

Minimum bunun kadar önemlisi de gübre ve yem fiyatlarını nisan sonuna kadar sabitliyoruz. Eğer bu zamanda gübre ve yem fiyatlarında üreticimiz lehine bir gerileme olursa normal olarak bunu yansıtacağız. Fakat yeni fiyat sıralaması artışlardan etkilenmeyecek.”

Yoruma kapalı.