Grand Theft Auto: Yeni oyunun görüntüleri internete sızdırıldı

GTA 6

Kaynak, Getty Images

Bilgisayar oyunu Grant Theft Auto’nun (GTA) geliştiricileri, oyunun son versiyonuna ilişik 90’dan fazla görselin hackerlar vesilesiyle internete sızdırıldığını söylemiş oldu.

Sızdırılmış görüntüler Pazar günü ilkin forumlarda sonrasında da toplumsal medyada yayımlandı.

Oyunu üreten Rockstar Games, “ağ saldırısının” iyi mi gerçekleştiğinin hala belirsiz bulunduğunu belirtirken görüntülerin de çalındığını da doğruladı.

Görüntüler, “teapotuberhacker” adlı bir kullanıcı tarafınca GTAForums sitesine yüklendi.

Hacker, şirket içi iletişim uygulamalarından Slack’in kanallarına sızdığını iddia ederken, yöneticileri de daha çok sızıntı olmaması için görüşme etmeye çağırdı.

Gerek GTA 5 gerekse de GTA 6’ya ilişkin sızabilecek kaynak kodları, veriler ve testler, firmanın faaliyetlerine zarar verebilir.

Forumda hacker tarafınca meydana getirilen ilk paylaşım yöneticiler tarafınca derhal kaldırılsa da, söz mevzusu görüntüler toplumsal medyada hızlıca yayıldı.

Rockstar’ın, görüntülerin YouTube ve Twitter tarafınca kaldırılması yönünde talepte bulunmuş olduğu açıklandı.

Sızdırılan görüntülerde oyunun animasyon testleri yer aldı.

Uzun süredir oyunda ilk kez bir karı kahramanın yer alacağı söylentiler arasındaydı. Paylaşılan görüntüler de bu söylentileri doğrulamış oldu.

Ek olarak gene görüntülere bakılırsa oyun 2002’de piyasaya sürülen GTA: Vice City’deki şeklinde gene Miami’de geçecek.

Pazartesi günü şirket tarafınca meydana getirilen açıklamada, “oyunun yeni versiyonuna ilişkin görüntülerin bu şekilde paylaşılmasından duyulan büyük üzüntü” ifade edildi.

Rockstar Games, oyunla ilgili çalışmaların planlandığı şeklinde sürdüğünü belirtti.

Şirket, yeni oyunun geliştirildiğini bu senenin başlarında duyurdu. Bu duyuru şirket hisselerinde yüzde 7’lik bir artışa yol açtı. Teknoloji çevreleri ise oyunun 2024 ya da 2025’te yayımlanmasını bekliyordu.

Oyunun yayımlanmasını bekleyen bazı kullanıcılar, yaşananların oyunun gösterim tarihini de etkileyebileceğini düşünüyor.

Sadece şirket, devam eden geliştirme projelerinin uzun vadeli olarak etkilenmesinin beklenmediğini söylemiş oldu.

Rockstar Games’i içinde bulunduran çatı şirket Take-Two Interactive Software Inc’in hisseleri, hafta sonu yaşanmış olan olayın peşinden piyasa öncesi işlemlerde Pazartesi günü ortalama yüzde 6 kıymet yitirdi.

Reuters’a konuşan Jefferies Bank’ın bir analisti, “Gördüklerimizden hareketle oyun, birçok kişinin beklediğinden daha ileride” dedi ve sızıntının oyun satışlarını etkilemeyeceğini düşündüğünü söylemiş oldu.

2013 senesinde piyasaya sürülen oyunun son versiyonu GTA 5, dünya genelinde 170 milyondan fazla kopya satarak, tüm zamanların en başarı göstermiş oyunu unvanını elde etti.

Oyunun çevrimiçi versiyonun 2020 senesinde, 900 milyon dolardan fazla gelir elde etmiş olduğu tahmin ediliyor.

Yoruma kapalı.