Görme engellilerin ‘Göz’ü olacak proje

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği ile Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümlerinde eğitim gören 3 talebe, kaldıkları yurttaki görme engelli arkadaşlarının yaşamış olduğu zorluklardan etkilenerek yazılım geliştirmeye karar verdi.

Yaptıkları emek harcamalar sonucu suni zeka yazılımını hazırlayan gençler, üretmeyi planladıkları “akıllı gözlük” yada yaka kamerası yardımıyla görme engellilere çevredeki engelleri anlık olarak sesli iletmeyi amaçlıyor.

Gençler, suni zeka yazılımına haiz mobil uygulamayı kullanıma sunmak için bazı firmalarla görüşüyor. Uygulama, web platformlarına yüklendiğinde cep telefonlarına indirilebilecek.

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Kısmı 2. derslik talebesi Mustafa Seçilmiş, AA muhabirine, projeyi 1,5 yılda geliştirdiklerini söylemiş oldu.

Bir süre sonrasında İnovamTİM İnovasyon Yarışması’na katıldıklarını belirten Seçilmiş, bu yarışmada üçüncü olduklarını açıkladı.

Yarışmada ödüllerini Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’ndan aldıklarını özetleyen Seçilmiş, “Projemizde sağlıkta suni zeka kullanarak görme engelli bireylerin kullanabileceği bir mobil uygulama geliştirdik. Görme engelliler bu uygulamayı kullanarak anlık nesne takibini sürdürerek kulaklık yöntemiyle öğrenecek. Hem de konum desteği sunuyoruz. Ailesiyle görme engelli kişi arasındaki konum bilinebilecek.” diye konuştu.

– “UYGULAMAMIZ GÖRME ENGELLİLERE GÖZ OLACAK”

Ferdin bulunmuş olduğu lokasyonu ailesi ve yakınlarıyla anlık paylaşan uygulamanın güncel olarak yapıldığını aktaran Seçilmiş, şu şekilde devam etti:

“Bu uygulamayı kamera yöntemiyle kullanmayı hedefledik. Gözlükteki bir kamera yada yaka kamerası olabilir. İlerleyen süreçte olanak olursa kamerasız bir halde ışınları kullanarak geliştirmeyi düşünüyoruz. Bu uygulama canlı kayıt yapmıyor, doğrusu kimsenin kaydı alınmıyor. Görme engelli kişi bir arabayı görünce uygulama derhal nesneyi algılıyor ve ‘otomobil var’ diyor. Uygulama bir kişiyi 3-4 kez görünce bu insanı tanımlıyor, o insanı hangi isimle tanıyorsa o isimle sesleniyor. Uygulamamız görme engellilere göz olmayı hedefliyor. Kişi bu ürünü kullanırken pek fazlaca engeli ortadan kaldıracak. Trafik ışıklarını fark edebilecek, sesli olarak iletecek. Görme engelli bireyler insanları tanıyamıyor. Uygulama aynı insanı birden fazla gördüğünde o insanı tanımlayacak ve isim yöntemiyle aktaracak.”

– “VİCDANİ BİR SORUMLULUK HİSSETTİK”

Havacılık ve Uzay Mühendisliği Kısmı 3. derslik talebesi İbrahim Çeri de uygulamayı Mustafa Seçilmiş ve Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Kısmı talebesi Hazar Taylan Yılmaz ile geliştirdiklerini, Yılmaz’ın sonrasında İstanbul’daki bir üniversitenin Bilgisayar Mühendisliği Kısmı’ne geçiş yaptığını söylemiş oldu.

Çeri, uygulamayı kullanmanın hiçbir zorluğu olmadığına işaret ederek şunları kaydetti:

“Projemizin çıkma aşaması bir yurtta gerçekleşti. Görme engelli bir arkadaşımızın yaşamış olduğu zorlukları ve yaşamış olduğu engelleri görünce vicdani bir mesuliyet hissettik. Görüntü işlemedeki suni zekayı kullanarak anlık sesle aktaran bir uygulama yaptık. Arkadaşlarımızla yarışmaya başvurduk. Engelli bireylerin günlük karşılaşmış olduğu engelleri, doğrusu ağaç, otomobil, çukur, evleri görüp anında aktarılıyor ses olarak. Biz bastonu ortadan kaldırmayı hedefliyoruz. Aslına bakarsak bastona da bu kamerayı yerleştirip uygulamayı kullanabiliriz. Büyük veri setlerini kullanıyoruz ve bunlar halihazırda var.”

– “GENÇLERİMİZE HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ”

Gaziantep Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Yumrutaş ise öğrencilerin yararlı bir uygulama ortaya koyduğuna dikkati çekti.

Görme engelli bireyler için güzel bir uygulama bulunduğunu dile getiren Yumrutaş, “Suni zeka teknolojisini kullanarak uygulama yapıyorlar. Bir insanla birden fazla kez karşılaşınca o insanoğlunun kim bulunduğunu algılayacak ve görme engellinin kulağına aktaracak. Karşınızdan ‘şu geliyor’ diye data verecek. Bu projeler mühim. Bunların hayata geçmesi fazlaca mühim. Projeyi fazlaca önemsiyorum. Proje yapmak isteyen gençlerimize her türlü desteği vermeye hazırız.” dedi.

Yoruma kapalı.