Gönülden yardımlar emin ellerde – Son Dakika Haberler

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), depremzedelere gönderilen yardımların koordinasyonu için Hatay’daki 8’inci Komando Tugay Komutanlığı’nda Lojistik Merkez kurdu. Bakanlık, vatandaşlara her türlü ihtiyacın bizzat ulaştırıldığı merkezin kapılarını SABAH’ta açtı. SABAH gazetesi Ankara temsilcisi Okan Müderrisoğlu ile lojistik merkezi inceleme fırsatı bulduk. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan da kampın belirlenmesi ve deprem öncesi önlemlerin önemini dinledik.

MUHTEŞEM KOORDİNASYON
Türkiye’nin dört bir yanından gelen yardımların depremzedelere güvenli ve amacına uygun olarak ulaştırılması için Hatay Serinyol’daki 8’inci Komando Tugay Komutanlığı’nda dev bir üs kuruldu. 8 komando taburu komuta komutanlığına verildi. Hatay’da şu anda 2 bin 723 asker çalışıyor. Bugüne kadar farklı bölgelerde toplam 1200 kişilik 5 çadırkent hizmete açıldı. Yardımları koordine etmek için 8. Komando Tugay Komutanlığı’nın geçit töreni alanı ve stadyumu lojistik üs görevi görüyor. Şehre gelen yardım görevlileri tek tek sınıflandırılarak çadırlara yerleştiriliyor. Şampuandan tatlıya, yorgandan giysiye, bebek mamasından gazlı ocak ve ayakkabıya kadar hemen hemen tüm temel ihtiyaçlar merkezde bulunuyor.

KİMSENİN ELİ BOŞ GÖNDERİLMEZ
Yardım tırları kontrollü bir şekilde tugaya getiriliyor. MÜSİAD gönüllüleri orduyla birlikte çalışıyor. AFAD uzmanları ve liderleri ile koordinasyon sağlanmaktadır. MÜSİAD ekipleri gelen malzemeleri özel olarak kurulan masada kayıt altına alır. Yardımlar, kimlik bilgileri alınan depremzedelere Mehmetçik tarafından yerinde ve bizzat ulaştırılıyor. Önce vatandaşlara çay ve kahve ikramı yapılıyor. Eksiklikleri sorgulanır. Mehmetçik, malzemeleri özel ambalajlarda kamyona yükler. Vatandaşa bizzat yerinde teslim eder, eksiklerini giderir, yaralarını sarar. Aynı zamanda sıcak yemek ve ekmek üretimi de yapan tugay, arama kurtarma ekipleri ve gönüllüler başta olmak üzere depremzedelere sıcak yemek dağıtıyor. 11 mutfak 3 adet seyyar fırın ile hizmet vermektedir. Depremzedeler için her gün 10.000 kişiye 15.000 adet ekmek ve yemek üretiliyor. Isıya dayanıklı kutulara konulan yemekler kamyonlarla çadır kentlere ulaştırılıyor.

Yoruma kapalı.