Geleneksel medya hayati bir rol oynayabilir

Oruç, İstanbul TİM Maslak Şov Merkezi’nde düzenlenen Internasyonal Stratejik İletişim Zirvesi’ne (Stratcom Summit) katıldı.

Stratejik kontakt alanında küresel konuların ele alındığı zirvede, “Hakikat Ötesi Çağda Medya” panelinde konuşan Oruç, geleneksel medyanın “yalnızca gerçeği denetim ederek yada gerçeği savunarak” hakikat ötesinin (post-truth) paralel evrenine karşı hayati bir rol oynayabileceğini söylemiş oldu.

Oruç, bir toplumsal medya kullanıcısının, çağdaş değişen teknolojinin yardımıyla kendi medyasını oluşturabileceğini belirtti.

“Biri kendi gerçeğini meydana getirebilir.” diyen Oruç, buna bir toplumsal medya kullanıcısının evinde otururken tweet atmasını yada kendi görüşünü paylaşabilmesini örnek gösterdi.

Oruç, data deposu ile gerçek arasındaki “mesafeye” işaret ederek geleneksel gazetecilerin yapmış olduğu işlerin önemine dikkati çekti.

Fransız Le Canard Enchaine gazetesinin ekim sayısında yayınladığı ve Katar ulusal futbol takımının “terörist” olarak tasvir edilmiş olduğu karikatüre değinen Oruç, bunun “Batı medyasının İslamofobik tarafının bir örneği” bulunduğunu dile getirdi.

Oruç, İstanbul’da 13 Kasım’da meydana gelen terör saldırısına ilişkin kullanılan başlıklardaki terminolojiyi ve Kürtler ile PKK terör örgütünü yanlış nitelemelerini eleştirerek, “PKK, terör örgütüdür fakat Kürtler Türkiye’nin parçasıdır.” ifadesini kullandı.

Panelde, Oruç’un yanı sıra İsrail’de gösterim icra eden “i24news” tv kanalının Üst Yöneticisi (CEO) Frank Melloul, İsrail gazetesi Yediot Ahronot yazarı Nadav Eyal, merkezi İngiltere’de bulunan Independent gazetesinden Borzou Daragahi ve TRT World’den Adesewa Josh konuşma yapmış oldu.

– ULUSLARARASI STRATEJİK İLETİŞİM ZİRVESİ 2022

Stratcom Summit 2022’de stratejik kontakt alanındaki küresel mevzular ele alınıyor. “Belirsizlik Çağlarında Stratejik İletişim” temasıyla düzenlenen zirveye, 24’ten fazla ülkeden 52 konuşmacı ve 3 binin üstünde katılımcı katılıyor.

Etkinlik alanında ek olarak İletişim Başkanlığı, TRT, Anadolu Ajansı ve Türk Hava Yolları ile Google ve YouTube stantları yer ediniyor.

Kültürel faaliyetleri ve yan etkinlikleri ile kontakt alanının oldukca yönlülüğünü gösteren ve alanında öncü bir platform olan Internasyonal Stratejik İletişim Zirvesi 2022, kontakt alanında profesyonellik, yönetişim, dayanıklılık ve liderlik kapasitesini artırmayı amaçlıyor.

Yoruma kapalı.