Gazeteci Mercan’a başörtüsü saldırısı! ”Kafan hava alsın ondan sonra konuş”

Beşiktaş’taki bir manavda meyve fiyatlarıyla ilgili haber takibinde olan Kanal 7 muhabiri Meryem Nas Mercan, müşterilerle röportaj yapmak istedi. Bir hanıma mikrofon uzatan Mercan, bu kişinin tepkisiyle karşılaştı.

Manavın kasasında geçen bu münakaşa iş yerinin güvenlik kamerasınca kaydedilirken, görüntüde Aylin A. isminde hanım, muhabire yönelik, “Sen bence kafan hava alsın ondan sonra konuş.” diyor.

Yaşanmış olan irdelemenin peşinden Beşiktaş İlçe Güvenlik Müdürlüğüne giden Mercan, “hakaret” sebebi öne sürülerek suç duyurusunda bulundu. Mercan’ın ifadeleri doğrultusunda polis ekipleri, kimliğini belirlediği Aylin A’yı gözaltına aldı.

Şüphelinin Çağlayan Hakkaniyet Sarayı’na sevk edileceği öğrenildi.

Şikayetinin peşinden basın mensuplarına açıklamada bulunan Meryem Nas Mercan, bir manavda haber yapacakları sırada mikrofon uzattığını ve sual sormaya başladığını söylemiş oldu.

Röportaj esnasında daha sorusu bitmeden Aylin A’nın kendisine olan tepkisine şaşırdığını özetleyen Mercan, “Şundan dolayı inanılmaz bir tepki, inanılmaz bir yükseliş…’siz kimsiniz beni çekiyorsunuz, sizi mahkemeye veririm, benden izin aldınız mı, sizi davalık edeceğim’ benzer biçimde bir tepkiyle karşılaştım. Oysa reddetse, ‘ben kameraya çıkmak istemiyorum, mikrofon uzatmayın’ dese biz esasen röportajı orada keser ve devam ederiz.” dedi.

Aylin A’nın kendisine hakaret ettiğini belirten Mercan, şunları söylemiş oldu:

“Şu şekilde bir cümle sarf etti. Fazlaca özür arzuluyorum, konuşurken titriyorum sinirden. ‘Birazcık kafanı aç, hava alsın, beyninde oksijen yok açık ki’ dedi. Bu şekilde bir cümle fakat ben tam net duymadım. Kameraman dostum bu cümleyi duyduktan sonra kamerasını açıp kayda girdi. Kayda girdikten sonra ‘o cümleyi tekrar söyler misin’ diyerek hanıma yöneldi. Hanım bu probleminin karşısında ne yapacağını şaşırdı, yanıt veremedi. Bu mevzuyu inkâr etmeye çalıştı. Ben elimde mikrofonumla beraber kadının yanına gittim. Her şeyi kabul ederim fakat bu cümleyi, başörtüme hakareti kabul etmem diyerek hanıma sual sormaya başladım…Röportajın başlangıcında kılık kıyafetime, başörtüme, giyimime bir hücum olacağını anlamamıştım.”

Yoruma kapalı.