galden kurtarlan blgede ina ediliyor: Trklere gveniyoruz

Terörist DEA’nın 2014’te Irak’ı ele geçirdiği bölgelerden biri olan güney Kirkk’te bir il, onlarca şehir ve yüzlerce köy, 10 Temmuz 2017’de Irak ordusu tarafından kurtarılmıştı.

Türk şirketleri, işgal sırasında teriyerlerin yok edilmesi ve kıyıların yeniden inşasında önemli katkılar sağlıyor.

Türk şirketleri, Kerkk’teki geliştirme çalışmaları kapsamında uzun yıllardır özellikle DEA’dan arındırılmış bölgelerde inşaat, altyapı ve hastane projeleri yürütüyor.

– KURTARMA BÖLGESİNDEKİ GALDEN NEDİR: TRKS’YE GÜVENİYORUZ

Kerkk Sağlık Müdürlüğü Onarım Teftiş Departmanı Bameng, AA muhabirine Muvaffak Abdulcabbar’a yaptığı açıklamada, Türk şirketlerinin Kirkk şehir merkezinde ve güneyde DEA’dan arındırılmış bölgelerde toplam 3 hastane inşaatına devam ettiğini söyledi.

Türk firmalarının çalışmalarından çok memnun olduğunu vurgulayan Abdulcabbar, Badat Yolu semtinde 60 bin metrekare üzerine inşa edilen 9 katlı, 400 yataklı hastanenin Kerkk’ün en büyük hastanesi olacağını söyledi.

Şehir merkezindeki hastanenin temellerinin 2011 yılında atıldığını ancak DEA olaylarının başlaması nedeniyle çalışmalarının yıllarca durduğunu belirten Abdulcabbar, hastanenin inşaatının 2024 Temmuz ayında tamamlanması gerektiğini söyledi.

Abdulcabbar, gelecekte daha fazla bina inşa edileceğini ve hastanedeki yatak sayısının karma olarak 600 olduğunu kaydetti.

Iraklı yetkili, güneyde Türk firmalarının inşaatını üstlendiği iki hastanenin diyaliz merkezi olarak görev yapacağını, Nasr ilçesindeki hastanenin 63, Hawija ilçesindeki sağlık ocağının ise 12 yataklı olacağını söyledi. .

Türk firmalarının uzun yıllardır başkent Badat ve güney illeri ile Musul’da büyük projelere imza attıklarını anlatan Abdulcabbar, “Türk firmalarına güveniyoruz. Özellikle köprü inşaatları, altyapı sistemleri, kanalizasyon, hastane ve okul binaları işlerinde Türk firmalarına güveniyoruz. , hem de havalimanı projeleri çok başarılı” dedi. ifadeleri kullandı

– “KALTEL SAĞLIK SEKTÖRÜNDE TRK FİRMALARI İLE YAPILMAKTADIR”

Kerkk Medikal Direktörü Nebil Bonak da Irak sağlık bakanlığının Türk şirketleriyle büyük projeler yürüttüğünü söyledi.

“Sağlık sektöründe kaliteli işler Türk firmaları ile yapılmaktadır.” Bonak, Kerkk’te yapımı devam eden hastanelerin ilgili Türk firmaları tarafından son teknolojik cihazlarla donatıldığını söyledi.

Özellikle 400 yataklı modern hastanenin Kırkkk halkına çok iyi sağlık hizmeti vereceğini vurgulayan Bonak, “Artık vatandaşların orada tedavi olmak için yurt dışına gitmesine gerek kalmayacak. Şehrin bu hastanelere çok ihtiyacı vardı. Son olarak 200’lük tek kişilik bir hastane açıldı. yataklı hastane 1980 yılında Kerkk’te inşa edilmiştir.” dedi.

Bonak, Türk şirketlerinden Irak’ta ve özellikle Kirkk’te daha fazla proje yapmalarını istedi.

Yoruma kapalı.