Foça’da kaçak yapı isyanı – Son Dakika Haberler

Foça Tarihin ve Doğanın Yağmalanmasına Hayır platformu, Nihat Dirim Meydanı’nda düzenlediği basın açıklamasıyla, Foça Belediyesi’ni yasa dışı yapılaşma ve alan yağmalarına karşı harekete geçmeye çağırdı. Platform adına basın açıklamasını okuyan Ramis Sağlam, “Bugün ülkemiz genelinde olduğu gibi Foça da insan yapımı rant canavarı eliyle yok edilmeye çalışılıyor. Tarımı, turizmi ve balıkçılığıyla öne çıkması beklenen Foça, doğanın talan edilmesi, eko-tahribat ve kaçak yapılaşmalar eliyle can çekişiyor.”

“KİRALIK YAKLAŞIMININ ÜRÜNÜ CAHİL İNŞAATLAR”

Tarihi ve doğal sit alanları ile korunması gereken Foça’nın kiraya feda edildiğini dile getiren Sağlam, “Hobi bahçelerinin ve kaçak yapılaşmaların Foça’nın her yerinde ortaya çıkmış bir umursamaz kiracılık anlayışının ürünü olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu anlayışın temsilcileri, fazladan üç kuruş kazanmak için Foça’mızın silüetini ve simgelerini yok sayar hale geldi.”

“OY VE OY DÖNÜŞÜMÜ MANTIK DIŞI OLMALIDIR”

Hatırlayarak Bölge Konseyi n. İzmir Kültür Varlıklarını Koruma adına 16 Haziran’da 2 numaralı yıkım kararı aldı. Kalede Foça’nın siluetini bozan kaçak otel yapılmasına ilişkin ise Sağlam, “Bu karardan önce bu otel dahil yüzlerce kaçak yapının yıkılmış olması üzüntü verici ancak bir özür dilenmiştir. Kaçak yapılaşmalarla mücadelemizin haklılığını bir kez daha teyit etmiştir.” Kaçak yapılaşma sorunu bitmeyecek. Kira ve oy mantığından bu sorun çıkmadıkça bu sorun bitmeyecek” dedi.

“Foça Kalesi bile kaçak yapılaşma tehdidi altındadır”. Sağlam, “Foça’nın siluetini bozan otelin kaçak yapılaşması son dönemde bardağı taşıran son damla oldu. Foça Belediyesi ile yaptığımız görüşmelerde kaçak yapılaşmaların takipçisi olacağımızı belirttik” dedi. Konuşuyorum.

“FOÇANSLAR GİBİ BU GELENEKLERE DUR DİYECEĞİZ”

Sağlam, “Herkes çok iyi bilmeli ki, Foça’nın tarihi doğal zenginliğine düşman kaçak yapılaşmalarla mücadelemiz sadece bir otelle sınırlı değil. Foça’nın doğasına, denizine, kıyısına sahip çıkan biz Foçalılar olarak bu akıma yeter diyeceğiz. Oy ve rant peşinde koşanların değil, Foça’nın geleceğini biz kazanacağız.”

Yoruma kapalı.