Filistinli tutuklu Halil Avavde yaklaşık 6 aydır sürdürdüğü açlık grevine son verdi, önümüzdeki ay serbest bırakılacak

(*6*)

Kaynak, Reuters

Filistinli tutuklu Halil Avavde, İsrail’in 2 Ekim’de serbest bırakılacağını açıklaması sonrası yaklaşık 6 aydır sürdürdüğü açlık grevine son verdi.

Filistin Kurtuluş Örgütü ve avukatı Ahlam Haddad’ın Reuters haber ajansına verdiği bilgiye bakılırsa Avavde serbest bırakılıncaya kadar hastanede tedavi görecek.

40 yaşlarında ve 4 çocuk babası olan Avavde, İsrail’in uyguladığı “yargısız gözaltılara” karşı sürdürdüğü açlık grevi esnasında vücut ağırlığının yarısından fazlasını kaybetmişti.

İnsan Hakları İçin Hekimler Birliği’nin İsrail şubesi Pazar günü yapmış olduğu açıklamada, Avavde’nin, ölüm riskiyle beraber geri dönüşü olmayan ciddi nörolojik semptomları ve bilişsel bozukluğu bulunduğunu duyurmuştu.

Avrupa Birliği’nin (AB) Doğu Kudüs’teki diplomatik misyonu, “Avavde’nin korkulu görüntüleri karşısında şaşkınlığa uğradığını” açıklamış ve onun “serbest bırakılması icap ettiğini” vurgulamıştı.

İsrail Yüksek Mahkemesi, Avavde’nin serbest bırakılması için avukatı tarafınca meydana getirilen son başvuruyu da 30 Ağustos’ta reddetmişti.

Yargısız gözaltı nedir?

Halil Avavde, İsrail’in uzun bir süredir devam eden “yargısız gözaltı” uygulamasına maruz kalan oldukca sayıda mahkumdan biriydi. İsrail, bu uygulamayla çoğunlukla güvenlik ajansının sağlamış olduğu “gizli saklı bilgilere” dayanarak şüphelilerin 6 aylık aralıklarla suçlama yada yargılama olmaksızın gözaltına alınmasına izin veriyor ve bu uygulamayı sınırsız oyenileyebiliyor.

İsrail bunun güvenlik için lüzumlu bulunduğunu öne sürüyor, insan hakları kuruluşları ise uygulamanın insan hakları ihlali bulunduğunu vurguluyor.

Filistinli insan hakları grubu Addameer’e bakılırsa, “İsrail makamları 2017-2021 yılları aralığında işgal altındaki Filistin toprakları genelinde Filistinlilere karşı 5 bin 728 tane yargısız gözaltı emri” çıkardı.

Bir tek Mayıs-Haziran 2021 döneminde “İsrail makamlarının toplu tutuklama kampanyası” esnasında toplam sayıda 1695 artış yaşandı.

Internasyonal Af Örgütü’ne bakılırsa İsrail, Filistinler yalnız “ifade, toplanma ve örgütlenme özgürlüklerini kullanmalarına karşın” bu yönteme 1967’den bu yana başvuruyor.

Halil Avavde'nin serbest bırakılmasını talep eden Filistinliler

Kaynak, Getty Images

1000’den fazla Filistinli mahkum Eylül’de açlık grevine gidiyor

Filistin’in resmi haber ajansı Wafa’nın bildirdiğine bakılırsa, İsrail hapishanelerinde tutulan yaklaşık 1000 Filistinli mahkum, hapishane koşullarını protesto etmek için 1 Eylül’den itibaren açık uçlu açlık grevine başlamış olacak.

Filistin Kurtuluş Örgütü Tutuklular Komisyonu Başkanı Kadri Ebu Bekir, örgütün web sitesinde yapmış olduğu açıklamada, ilerleyen aşamalarda açlık grevine katılan mahkumların sayısının iki katına çıkmasının planlandığını söylemiş oldu.

Wafa’nın bildirdiğine bakılırsa Ebu Bekir, Filistinlileri “sokakları ateşe verecek” protestolarle grevdeki mahkumlara destek vermeye çağırdı.

İsrail, Eylül 2021’de 6 Filistinli tutuklunun yüksek güvenlikli bir hapishaneden kaçmasının arkasından daha sıkı önlemler uygulamaya başladı. Mahkumlar firarın üstünden 2 hafta geçmeden tekrardan tutuklanmışlardı.

Yoruma kapalı.