Fenerbahçe 3’lü savunma ile şampiyon olabilir mi?

Türk futbolunun kanayan yaralarından kabul edilen, her gündeme ulaştığında büyük tartışmalara neden olan “Bu ekip 3’lü oynar mı?” söylemleri Fenerbahçe’nin performansının düşüşüyle tekrardan ortaya çıktı. Küçük bir fena gidişatta faturanın derhal taktiğe kesilmesi doğru mu?

Türk futbol kamuoyu, zihninde barındırdığı belli kalıpları maalesef yıkamıyor. Sahada değişik bir şey görünce derhal onu eleştiri yağmuruna tutan ya da fütursuzca onu aşağılayan bir tavır takınmaya başlıyor. Eğer başarıya ulaşmış bir halde uygulanıyorsa eleştiri okları bir süreliğine duruyor fakat bir fena gidişat tartışmaları tekrardan alevlendiriyor. Bu durumun son zamanlardaki örneği ise Fenerbahçe’nin düşük görünen formu.

FENERBAHÇE 3’LÜ MÜ OYNAR YOKSA 4’LÜ MÜ?

Jorge Jesus’un gelişi ile beraber son aşama yüksek bir biçim grafiği yakalayan Fenerbahçe, hem Avrupa’da hem de ligde son aşama iyi bir performans sergiliyordu. Fakat oynadığı oyun pahalı ve talepkar bir oyun. İşleyen çarkların hiçbirinde problem çıkmaması gerekiyor. Bunu sağlamak için de kaliteli oyunculara gerekseme duyuluyor. Fenerbahçe bu sürem 3’lü savunma ile oynadığı 6 maçta 3 yengi, 2 yenilgi ve 1 de beraberlik alarak toplamda 8 puan yitirdi. 4’lü savunma ile oynadığı 8 maçta ise 5 puan yitirdi. Fenerbahçe, Süper Lig baz alındığında son aşama efektif ve pres gücü yüksek bir ekip. Bazen bu efektifliğini kaybetmiş olduğu ve pres ile rakip ekibi aşamadığı durumlarda 3’lü formasyonun defoları ortaya çıkıyor. Fenerbahçe’nin aslolan çözmesi ihtiyaç duyulan sorun ise set oyununa oturmuş olduğu denklemlerde daha kaliteli ayaklara ihtiyacı olduğu gerçeğini göz ardı etmemesi gerektiği. Bu problemi ise İrfan Can Kahveci’nin formunu tekrardan yukarı çekmesi ve Arda Güler’in Jorge Jesus’un kafasında ana planlardan biri olması çözecek şeklinde duruyor.

Fenerbahçe maça başladığında, eğer pres ve efektiflik ile maçı çözemiyorsa (Trabzonspor maçı şeklinde) o süre saha içinde sete oturmak ve kaliteli ayaklara gerekseme duymak zorunda kalıyor. Normal olarak 4’lü savunmada oyuncular birbirlerinin defolarını daha rahat örtüyor fakat bunu 3’lü savunmada yapmak hem oyunu bir üst seviyeye taşıyor hem de rakiplerin tedbir alması mevzusunda büyük bir avantaj sağlıyor.

JORGE JESUS’UN 3’LÜ SAVUNMA PERFORMANSI

2018 Dünya Kupası ile beraber tekrardan gündeme gelen 3’lü savunma geleneği birçok takımın kullandığı bir sistem haline gelmişti. 2017/2018 sezonunda Sporting Lizbon’un başlangıcında olan Jorge Jesus da bu taktiği deneyen hocalar içinde yer edinmişti. Fakat bu dizilişten umduğunu bulamamış ve Bruno Fernandes’in yıldızlaşıp Manchester United’a geçirme eden 4-2-3-1 sistemine dönmüştü. Aslına bakarsak belli bir taktik takıntısı olmayan ve formasyon mevzusunda son aşama esnek olan Portekizli çalıştırıcı, takıma uygun dizilişi buluyor ve elindeki oyuncu ekibi neye uygunsa taktiğini ona nazaran belirliyordu. Şu an Fenerbahçe’de hayata geçirmeye çalmış olduğu da bu. Elindeki oyuncu ekibi neyi vaat ediyorsa sahada onun uygulamasını görüyoruz.

PERFORMANS DÜŞÜKLÜĞÜNÜN SEBEBİ NE OLABİLİR?

Dünya Kupası arasına son aşama gereksinim duyan Fenerbahçe, bu zamanda oynadığı hazırlık maçlarının hepsini kazanmıştır. Fakat ara dönüşü formu grafiği aşağıya doğru ivmelenen bir Fenerbahçe görmeye başladık. Bunun sebebi oyuncuların yoğun ritmde fizyolojik açıdan hazırlanmalarından ziyade kendilerini mental olarak da hazır tutmaları bu yükselen biçim grafiğinin mühim bir ayrıntısı olabilir. Yoğun ritmde gösterilen odağın bu zamanda birazcık kaybedilmiş olduğu gözlemleniyor. Bununla beraber Jorge Jesus ile ilgili sözleşme uzatıp uzatmayacağı tartışmalarının gündeme gelmesi ekip içindeki şampiyonluğa olan odağın kaymasına sebep olmuş olabilir. Portekizli teknik adam hakkında çıkan Portekiz ve Brezilya ulusal takımları dedikoduları ise yaşlı kurdun kafasını karıştırmış şeklinde. Tüm bunların ışığında Fenerbahçe eğer şampiyonluk istiyorsa bundan sonrasında seri galibiyetler almak zorunda. Oynadığı 15 maçta 10 yengi, 3 yenilgi ve 2 beraberlik alan sarı lacivertliler 32 puan ile ikinci sırada bulunuyor.

FENERBAHÇE’NİN 3’LÜ VE 4’LÜ SAVUNMA PERFORMANSI

Ümraniyespor: 3-3/ 4’lü savunma

Kasımpaşa(d): 0-6 /4’lü savunma

Adana Demirspor: 4-2 /4’lü savunma

Konyaspor(d): 1-0/ 3’lü savunma

Alanyaspor: 5-0 /4’lü savunma

Beşiktaş(d): 0-0 /3’lü savunma

Fatih Karagümrük: 5-4 /4’lü savunma

Ankaragücü(d): 0-3/ 3’lü savunma

Başakşehir: 1-0 /3’lü savunma

İstanbulspor(d): 2-5/ 4’lü savunma

Sivasspor: 1-0 /4’lü savunma

Giresunspor: 1-2 /4’lü savunma

Trabzonspor(d): 2-0 /3’lü savunma

Yıldız Gazetesi

Yoruma kapalı.