Fener Rum Patriği Bartholomeos’tan Kur’an-ı Kerim’e saldırılara kınama

Fener Rum Patrikhanesi’nden edinilen bilgiye göre, İsveç ve Hollanda’da Kuran’a yönelik provokatif eylemlerin ardından Patrik Bartholomeos, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a kınama ve dayanışma mesajı gönderdi.

Bartholomew mesajında, “Sayın Prof. Bence çoğu insan bu ilkel davranışları ve bunları yapanları yürekten kınıyor.” o ifadeleri kullandı

Söz konusu eylemlerle ilgili yasal yaptırımların olması gerektiğini belirten Bartholomew, şunları söyledi:

Öte yandan, dinlere ve dinlerin evliyalarına yönelik bu tür fiillerin, ‘deli’, ‘cahil’ gibi savunmalara başvurulmaksızın, devletler ve hukuk tarafından en ağır şekilde cezalandırılması gerekmektedir. bu tür eylemlerin toplumlarda nifak yaratabileceği, eşit vatandaşlar olarak hukukun güvencesi altında barış içinde yaşayabileceği öngörülmüştür.

Bartholomeos, benzer eylemlere karşı birlikte hareket etmemiz çağrısında bulunarak, “Biz din adamlarının görevi, farklı din mensuplarının azizlerine saygıyı vaaz etmek ve bu eksende buluşup bu tür kibirleri hep birlikte kınamaktır. Sizin aracılığınızla Müslüman vatandaşlarınıza, Yüce Rabbimizden tüm kullarına karşılıklı saygı, empati ve anlayış içinde yaşamayı nasip etmesini diliyoruz.” ifadesini kullandı.

Yoruma kapalı.