FBI, Biden’in evinde 6 gizli belge daha buldu

Biden’ın kişisel avukatı Bob Bauer’in yapmış olduğu yazılı açıklamada, FBI ajanlarının cuma günü Biden’in Willmington’daki evinde arama yapmış olduğu kaydedildi.

Açıklamada ortalama 13 saat devam eden aramada, Biden’in Senatoda ve başkan yardımcılığı yapmış olduğu dönemlere ilişik 6 gizli belgenin bulunmuş olduğu ifade edildi.

Yeni belgelere Hakkaniyet Bakanlığı yetkililerince detaylı araştırma için el konulurken, Biden’ın evinde meydana getirilen aramaya gönüllü olarak izin verdiğine yer verildi.

Açıklamada arama esnasında Başkan Biden ve eşi Jill Biden’ın hafta sonu tatili için evde bulunmadığı bilgisi de paylaşıldı.

– Biden’ın ofis ve evinden çıkan gizli belgeler(*6*)

Biden’ın danışmanlarından Richard Sauber, 9 Ocak’ta yapmış olduğu açıklamada, Biden’ın, Penn Biden Merkezindeki kişisel ofisinde, 2 Kasım 2022’de başkan yardımcılığı görevi döneminden kalan bazı “gizli bilgiler içeren azca sayıda belge”nin bulunduğunu söylemişti.

Belgelerin “kilitli bir dolapta” bulunduğunu belirten Sauber, belgeler bulunur bulunmaz Biden’ın kişisel avukatlarının Beyaz Saray ve devletin ulusal arşivlerle ilgili kurumlarıyla iletişime geçtiğini açıklamıştı.

Biden, ofisinden gizli belgeler çıktığını duyduğunda “şaşırdığını” söyleyerek, belgelerin içinde ne olduğu hakkında data sahibi olmadığını kaydetmişti.

Hakkaniyet Bakanlığı, söz mevzusu belgelere ilişkin araştırma yapmak suretiyle hususi yetkili bir savcı atamıştı.

Biden’dan ilkin, FBI ajanlarının 8 Ağustos 2022’de Trump’ın Palm Beach’teki Mar-a-Lago malikanesinde yaptıkları aramada, gizli belgelerin ortaya çıkması ülkede uzun süre tartışılmış, Biden, “Biri iyi mi bu kadar sorumsuz olabilir?” diyerek Trump’ı eleştirmişti.

Bir süredir Biden’ın ofis ve evinde gizli belgelerin ortaya çıkmasıyla şimdi de Cumhuriyetçiler Biden’a yönelik eleştirilerde bulunuyor.

Yoruma kapalı.