F-35 tipi savaş jetleri geliyor! Resmen onay aldı

Kanada Ulusal Müdafa Bakanlığı geçtiğimiz günlerde 16 tane F-35 savaş uçağı ve ilgili teçhizata 7 milyar dolar harcamak için sessiz bir şekilde onay aldı. Hemen hemen kamuoyuna açıklanmayan mevzuları görüşmek suretiyle isminin açıklanmaması koşuluyla konuşan iki müdafa deposu, Gömü Kurulu’na gönderilen bir fon talebine bu ayın başlarında yeşil ışık yakıldığını söylemiş oldu.

F-35 TİPİ SAVAŞ JETLERİ GELİYOR

Kanada basını Gömü Kurulu’nda bu talebi özetleyen bir belgeyi inceledi ve doğruluğunu bağımsız olarak doğruladı. Finansman onayı, F-35’in bu senenin başlarında bir yarışmada İsveçli Saab Gripen’i yenmesinin peşinden ABD hükümeti ve Lockheed Martin ile aylarca devam eden müzakerelerin peşinden geldi.

Federal hükümet, 2026 ile 2032 yılları aralığında eskiyen CF-18’lerin yerine 88 yeni savaş uçağı almayı planladığını söylerken, kaynaklar Kanada’nın önümüzdeki birkaç yıl içinde F-35’leri bloklar halinde satın alacağını söylemiş oldu. Söz mevzusu kaynaklar Kanada’nın planlanan teslimat programının yolunda kalmasını sağlamak için takvim yılının sonuna kadar ilk siparişi vermesi icap ettiğini de sözlerine ekledi.

88 SAVAŞ UÇAĞI SATIN ALMA KARARINA ATIFTA BULUNDU

Gömü Kurulu onayı, Lockheed Martin tarafınca üretilen ilk 16 F-35 setinin yanı sıra yedek parçalar, silahlar ve yeni tesisler inşa etmek benzer biçimde yeni jetlerin alınmasıyla ilgili çeşitli başlangıç maliyetlerini kapsıyor. Kaynaklara gore Liberal hükümetin iki hafta ilkin bir izahat yapması bekleniyordu, sadece şimdi haberlerin resmi olarak Ocak ayından ilkin açıklanması beklenmiyor.

Satın Alma Bakanı Helena Jaczek’in ofisi, Salı günkü Gömü Kurulu onayı hakkında hususi olarak yorum yapmayı reddetti ve bunun yerine 88 savaş uçağı satın alma sonucuna atıfta bulunmuş oldu. Sözcü Olivier Pilon da bir e-postada, “Kanada’nın müdafa politikası Kuvvetli, Güvenli, Nişanlı’da belirtildiği benzer biçimde, Kanada 88 gelişmiş savaş uçağı alacak.” dedi.

Yıldız Gazetesi

Yoruma kapalı.