EYT’de yüksek maaş formülü: Yüzde 20 artabilir

Emeklilik planlaması icra eden hepimiz emeklilik aylığını artırmanın formüllerini arıyor. Emekli aylığı prime esas kazanç, emek verme süresi, yıl içindeki zamlar, enflasyon verilerine nazaran değişiyor. İsteğe bağlı sigorta, Bağ- Kur yerine SSK’dan hem erken emeklilik hem de yüksek aylık imkânı veriyor. 2000 yılı öncesi Bağ-Kur’luların SGK’ya geçmesi durumunda emekli aylığı yüzde 15-20 civarında artıyor.

Bağ-Kur’da bayanlar 7200, erkekler ise 9 bin gün prim ödemek zorunda olup, SGK’da ise 5 bin-7 bin 200 gün prim ödenerek emekli olunabiliyor. SGK’da 8 Eylül 1999 öncesi işe başlayanlarda 3600 günle emeklilik hakkı varken, Bağ-Kur’da minimum 5400 gün prim ödemesi halinde emeklilik hakkı bulunuyor. Emeklilik için 25 yıl, 9 bin gün şartını yerine getirmesine 3.5 yıl kalan Bağ-Kur’lu kalan 3.5 yılı (1261 günü) prim ödemelerini SSK’lı olarak tamamlarsa emeklilik statüsünü SGK’ya çevirmiş olur. Böylece daha azca prim ödeme ve daha yüksek emekli aylığı alma pozitif yanları elde edilir. Sabah’ın haberine nazaran, Emeklilikte aylığı artırmaya yönelik dört gözle beklenen tehlikeli sonuç detaylar şu şekilde:

1994 senesinde Bağ-Kur’lu oldum, son 3.5 senedir SSK’lı olarak çalışmaya devam ediyorum. Hangi kurumdan emekli olmak daha avantajlı?

Bir sigortalının emek verme yaşamı içinde hem SSK hem Bağ-Kur prim ödemesi var ise emeklilikte son 7 senenin en sonuncusu 2.520 günün priminin statüsüne bakılır. Hangi statünün primi fazlaysa sigortalı fazla olan sigortanın şartlarından emekli olunur. Bağ-Kur sonrası 1260 gün SSK primi oluşması halinde EYT kapsamında SSK emeklilik hakkı oluşur. Bu durumda SSK’dan emekli olabilirsiniz, aylığınız daha yüksek olacaktır.

Hizmet sürelerinin eşit olması durumunda hangi statüden emekli aylığı bağlanır?

1 Ekim 2008 ve sonrasında ilk kere sigortalı olanlar emek verme yaşamı süresince en fazla hizmetinin bulunmuş olduğu statüden emekliliğe hak kazanır. Bu tarihten ilkin sigorta girişi olanlar son yedi senelik fiili hizmet süresi içinde fiili hizmet süresi fazla statüden, hizmet sürelerinin eşit olması halinde ise eşit hizmet sürelerinden sonuncusunun doğal olarak olduğu statüden bağlanır. Emekli aylığı alınacak zam ve ikramiyeler de ona nazaran hesaplanır.

Emekli aylığını artıran prime esas kazançların tesiri yıllara nazaran değişiyor mu?

SGK’YA bildirilen prime esas kazanç emekli aylığını artırmada büyük ehemmiyet taşıyor. Aylık hesabında, Ocak 2000 öncesi, Ocak 2000 ile Ekim 2008 arası ve bu tarihten sonrası olmak suretiyle üç mühim dönem bulunuyor. 2000 öncesi dönem aylık hesabı gösterge, işgören maaş katsayı ve aylık bağlama oranı çarpımı ile bulunuyor. Gösterge sisteminin esas alındığı 2000 öncesi primler emekli aylığını mühim seviyede artırıyor.

EYT’li olmakla birlikte emekli olmayıp çalışmaya devam edersem emekli aylığım yükselir mi?

UZUN seneler çalışmak, prim gün sayısının artması tek başına aylığı artırmaya yetmez. Brüt kazancın yüksek yatırılması ehemmiyet taşıyor. Bildirilen matrah artınca emekli aylığı da yükseliyor. Emeklilik başvurusu yapılırken bakmakla yükümlü eşle birlikte çocuk sayısı da bildirilir. Bakmakla yükümlü kişiler olması aylık bağlama oranını artırır.

Emekli aylığı çalışanın averaj aylık kazancı ile aylık bağlama oranının çarpımı sonucunda bulunan meblağ aylık olarak bağlanıyor.

EYT kapsamında emekli olamıyorum, hangi sigortalar kolay şartta yaşlılık aylığı bağlatır?

SOSYAL güvenlik uygulamalarında, çalışmaya başladığı tarihten ilkin malul olan, engelliliği sebebiyle vergi indiriminden yararlana, emek verme gücü kaybı olan, maden işyerinin yer altı işlerinde çalışan, erken yaşlandığı tespit edilenlere kolay şartlarda emeklilik imkânı sağlanıyor.

Emekli aylığı bağlanırken son yıllardaki kazancın tesiri var mı?

EMEKLİ aylığı bağlanırken prim günü, aylık bağlama oranı, prime esas kazanç tutarı şeklinde birçok parametre dikkate alınır. Son on senelik averaj kazanç 2000 öncesi çalışmalarda dikkate alınır.

Çalışırken kazancı yüksek bildirilenlerin son 10 yıl averajı, düşük olanların da son 5 yılı dikkate alınır. 2000 yılından sonrasında işe başlayanların yüksek emekli aylığı alabilmesi için prim gününü çoğaltması, yüksek kazanç bildirmesi gerekiyor.

Yoruma kapalı.