Europol’ün sahte ilaç operasyonlarında 349 kişi gözaltına alındı

Europol’den meydana getirilen yazılı açıklamada, Nisan-Ekim 2022 içinde sahte ilaç ve doping maddesi üreten 59 kabahat örgütüne yönelik operasyonlarda 349 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Operasyonlarda, piyasa kıymeti 40 milyon avrodan fazla olan 10,5 milyondan fazla sahte ilaç ve doping maddesine el konulduğu kaydedildi.

İlaçların üretildiği 10 kaçak laboratuvarın kapatılmış olduğu operasyonlarda ek olarak 1 milyon sahte Kovid-19 testinin ele geçirildiği aktarıldı.

Avrupa Kaçakçılıkla Savaşım Ofisi (OLAF), Dünya Dopingle Savaşım Ajansı (WADA) ve Dünya Gümrük Örgütünün (WCO) de destek verdiği operasyonlarda, 19 AB üyesi ülkenin güvenlik güçlerinin yanı sıra Arnavutluk, Bosna-Hersek, Kolombiya, Gürcistan, İzlanda, Şimal Makedonya, Sırbistan, İsviçre ve ABD güvenlik birimlerinin de yer almış olduğu ve bu ülkelerde 195 adli soruşturmanın yürütülmüş olduğu bilgisi paylaşıldı.

Sahte ilaçların Avrupa’da giderek artan toplumsal bir sorun haline geldiğini belirten Europol, söz mevzusu suçun işlenmesiyle elde edilmiş gelirin uyuşturucu ticaretinden elde edilene yakın olduğuna dikkati çekti.

Yoruma kapalı.