Ethereum, enerji tüketimini yüzde 99,9 oranında azaltmaya hazırlanıyor

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin

Kaynak, Getty Images

Dünyadaki ikinci büyük kripto para birimi Ethereum, enerji tüketimini yüzde 99,9 oranında azaltmak için yeni bir operasyon sistemine geçmeye hazırlanıyor.

The Merge (Birleşim) adlı bu değişiklik, kripto parayı çevreye zararı dokunan olduğu nedeni öne sürülerek eleştirenleri de para birimine destek vermeye ikna etmeyi hedefliyor.

Ethereum’un şu anda orta boylu bir ülke kadar enerji tükettiği düşünülüyor.

Bu değişimin arkasından dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin ve öteki çeşitli kripto para birimlerinin enerji tüketiminde bir değişim olması beklenmiyor.

2014’te kurulan Ethererum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, The Merge değişiminin firmanın stratejisinin hep bir parçası bulunduğunu sadece teknik zorlukları yüzünden birçok kez ertelendiğini söylüyor.

The Merge işlemi bir gökdelenin temelini bina ayakta duruyorken değiştirmeye benzetiliyor.

Ethereum blok zinciri yalnızca Ethereum para birimini değil, hem de milyonlarca dolar tutarındaki öteki kripto paralarını ve ürünlerini de destekliyor.

The Merge değişimi esnasında ters giden bir şey olursa dünyanın en mühim kripto para ekosistemlerinden biri tehlikeye atılmış olur.

Fakat bir hata eğer olmazsa tüketicilerin değişimi asla fark etmeyeceği öngörülüyor.

Ethereum Vakfı’nda araştırmacı olan Justin Drake, “Bu fazlaca coşku verici ve mühim bir başarı. Normal olarak her şey tam olması gerektiği benzer biçimde ilerlemeyebilir, fakat bu aslına bakarsan hesapladığımız bir olasılık. Ağımızda herhangi bir çöküş yaşanması durumunda işleme devam etmemiz için kafi alt yapımız var” diye konuştu.

The Merge emekleri devam ediyor ve işlemin Perşembe günü tamamlanması umut ediliyor.

The Merge nedir?

Ethereum blok zinciri meydana getirilen tüm işlemleri kaydeden dev ve değiştirilmesi mümkün olmayan bir veri tabanı.

Bu veri tabanını bugüne dek fazlaca kuvvetli bilgisayarları olan gönüllüler güncelledi ve sürdürdü.

Bu gönüllülere emekleri karşılığında kripto para verildi.

Proof of Work (İşin Kanıtı) adlı bu sistem aslına bakarsak kripto madencilik olarak biliniyor ve Bitcoin, Ethereum, Dogecoin ve Litecoin benzer biçimde birçok blok zinciri tarafınca kullanılıyor.

The Merge değişimiyle Ethereum’un Proof of Work blok zinciri Proof of Stake adlı yeni bir sistem ile birleştirilecek.

Ethereum madenciliği için kullanılan bir bilgisayar

Kaynak, Getty Images

2020’den beri çalışan Proof of Stake, bir blok zincirinin sürdürülebilmesi için lüzumlu olan bilgisayar sayısını fazlaca büyük oranda azaltıyor.

Bilgisayar sistemlerini elde eden kripto madencilerin yerini ise fazlaca daha düşük sayıdaki kripto yatırımcılar alıyor.

Bu yatırımcılar herhangi bir hata yaptıkları durumda o işlem için almaları ihtiyaç duyulan kripto paraları kaybediyor.

Proof of Stake, Ethereum’un hem tükettiği enerji miktarını hem de gönüllülere dağıtılan kripto para sayısını azaltacak.

Ethereum’un kurucuları böylece dolaşımdaki kripto paranın da azalacağını söylüyor.

Daha çevre dostu bir sistem mi?

Proof of Stake’in, Ethereum blok zincirinin sürdürülebilmesi için lüzumlu olan bilgisayar sayısını ve bu bilgisayarların tükettiği enerji miktarını düşürmesi umut ediliyor.

İşlemler için çok kuvvetli grafik işlem birimleri olan, pahalı bilgisayarlardan ziyade düzgüsel laptoplar da kullanılabilecek.

Ethereum Vakfı, Ethereum blok zincirinin Haziran ayında Hollanda’nın tamamı ile aynı düzeyde elektrik tükettiğini tahmin ediyor.

Vakıf, Proof of Stake’e geçişin enerji tüketimini yılda 112 terawatt saatten, bunun yüzde 0,01’ine düşüreceğini tahmin ediyor.

Kripto para madencilerine ne olacak?

The Merge, Ethereum’un kripto madencilerini zor bir seçim ile karşı karşıya bırakıyor.

Son dönemde birçok kripto para biriminde yaşanmış olan alışılmadık kıymet kaybı kripto madenciliği aslına bakarsan zor duruma sokmuştu.

Diğer taraftan küresel enerji tutarları da hızla yükseliyor.

Ethereum madencilerinin bilgisayarlar sistemleri vasıtasıyla para kazanmak için yeni yöntemler bulması, yada bu bilgisayarları satması gerekecek.

Dubai merkezli kripto madencilik şirketi Prima Technologies, Ethereum grafik işleme ünitesi bilgisayarlarından vazgeçip Bitcoin madenciliği yapmak için daha maliyetli ve fazlaca daha çok enerji tüketen bilgisayarlara on binlerce dolarlık yatırım yapıyor.

Şirket sözcüsü Ammar Lashkari, “Bu fazlaca zor bir karar şu sebeple başka hiçbir Proof of Work, Ethereum kadar kârlı değil. Birkaç Ethereum bilgisayarı tutup alternatif kripto paralar için madencilik yapacağız. Fakat bir taraftan Bitcoin’e doğru yöneleceğiz” diyor.

İngiltere’de Easy Crypto Hunter adlı firmanın yöneticisi Josh Riddett ise bu değişiklik yardımıyla hemen hemen popüler olmayan kripto para birimlerinin daha kârlı bir hale gelmesini öngörüyor.

Yoruma kapalı.