Eski ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in evinde ”gizli belgeler” bulundu

Pence’in avukatı Greg Jacob’un, Ulusal Arşivler ve Kayıtlar İdaresi (NARA) yetkilisi Kate Dillon McClure’e yazdığı mektupta, 2017-2021 yıllarında eski Başkan Donald Trump döneminde başkan yardımcılığı görevini yürüten Pence’in, Indiana’daki evinde meydana getirilen aramada “azca sayıda” gizli saklı belgenin bulunduğunu aktardı.

Jacob, ABD Başkanı Joe Biden’ın evinde ve ofisinde gizli saklı belgelerin çıkmasının peşinden Pence’in de ihtiyaten 16 Ocak’ta evini incelemesi için bir avukat tuttuğu bilgisini paylaştı. Avukatın potansiyel olarak “duyarlı ve gizli saklı” bilgiler içeren azca sayıda belge bulduğunu aktaran Jacob, avukatın bu belgelerin içeriğine bakmayarak derhal Ulusal Arşivlerle iletişime geçildiğini belirtti.

“Gizli saklı” ibareli belgelerin başkan yardımcılığının son döneminde “yanlışlıkla kutulara konarak” Pence’in kişisel evine götürülmüş olabileceği bilgisini paylaşan Jacob, eski başkan yardımcısının evindeki bu belgelerin varlığından habersiz bulunduğunu kaydetti.

Jacob, Pence’in gizli saklı belgelerin korunmasına yüksek ehemmiyet atfettiğini, bu kapsamda Ulusal Arşivler ile ortaklık hayata geçirmeye açık bulunduğunu beyan etti.

Yoruma kapalı.