En acımasız çatışmaların merkezi Donbas’tır

Zelenski, gece saatlerinde paylaşmış olduğu günlük görüntülü mesajıyla Ukrayna halkına seslenerek ortalama 11 aydır devam eden Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili gelişimleri değerlendirdi.

Son dönemlerde olduğu benzer biçimde en ağır çatışmaların Ukrayna’nın Donbas bölgesinde devam ettiğini ifade eden Zelenski, “En acımasız ve ilkeli çatışmaların merkez yeri Donbas’tır.” dedi.

Ortak ülkelerin Ukrayna’ya sağlamış olduğu tabanca desteğin önemini vurgulayan Zelenskiy, Kanada’nın de ülkesi için bir tabanca yardım paketi hazırladığını söyledi. Zelenskiy, “Yakın gelecekte savunmamızı desteklemek için yeni ve hakikaten gereksinim duyduğumuz adımların atılacağını biliyorum.” diye konuştu.

– Helikopter kazasında 14 şahıs öldü, 25 şahıs yaralandı

Konuşmasında, başkent Kiev bölgesine bağlı Brovari kentinde bu sabah saatlerinde meydana gelen helikopter kazasında Ukrayna İçişleri Bakanı Denis Monastırskiy ve ekibinin yaşamını kaybettiğini hatırlatan Zelenski, kaza sonucu 14 kişinin öldüğü, 25 kişinin de yaralandığını kaydetti.

Bakan Monastırskiy ile yardımcıların bulunmuş olduğu helikopterin Brovari’de bir okulun üstüne düştüğünü aktaran Zelenskiy, vaka yerindeki arama ve kurtarma çalışmalarının 9 saat sürdüğünü söylemiş oldu. Zelenskiy, kazada yaşamını yitirenler içinde 1, yaralıların içinde ise 11 çocuğun yer aldığını belirtti.

Kaza ile ilgili soruşturmanın başlatıldığına işaret eden Zelenskiy, “SBU (Ukrayna Güvenlik Servisi), bu korkulu vaka hakkında cezai işlem başlattı.” dedi.

Yoruma kapalı.