Emine Erdoğan koruyucu ailelerle buluştu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Bahçelievler Şeyh Zayed Çocuk Yuvaları sitesinde düzenlenen “Koruyucu Aile Günü” etkinliğine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın yanı sıra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, kurum ve kuruluşlar katıldı. Bu devlet hizmetinden yararlanan memurlar, ailelerin vasileri ve çocukları.

“ÇOCUKLARIN GELECEĞİNE YÖN VERİYORUZ”
Etkinlikte bir konuşma yapan Emine Erdoğan, “Cömert insanlarımızla geçen her günün bir hazine gibi hayat kitabıma eklendiğini yüreğimin derinliklerinde hissediyorum. Hayatın erken dönemlerinde olanlar, yaşam iklimimizi ve gerektiğinde hayatın sert rüzgarlarına dayanma yeteneğimizi belirler. Çocuklarımızın geleceğimiz olduğu ve bizim yaklaşımlarımızın çocuklarımızın geleceğini de şekillendirdiği her zaman vurgulanmaktadır.

“KURUMLARIMIZ MİLLETİN HİZMETİNDE”
Şefkatle sarılı çocuklar, sorumluluk alan ve bağlılıktan korkmayan mutluluk kaynakları olurlar. İyi geçirilmiş bir çocukluk, hayat yolculuğunda yol arkadaşımız, en değerli varlığımız, rehberimiz olur. Asırlık tecrübemizle çocuklarımızı korumak ve yaşatmak için tüm kurumlarımız milletimizin hizmetindedir. Herhangi bir nedenle ailelerinden ayrılmış olan çocuklarımız, devletimizin yeni ve geleneksel tüm kurumlarında her türlü imkan sağlanarak bakılmaktadır.

“123 KAT ARTTI”
2002’de 500 koruyucu ailede sadece 515 çocuk yaşıyordu. 10 yılda bu rakam 1350 koruyucu ailede 1492 çocuğa ulaştı. İki projemiz sonucunda 9 bin 187 çocuk devlet himayesinde 7 bin 587 aile ile yaşamını sürdürüyor. Yüzyılın felaketi olarak adlandırdığımız deprem öncesinde 669 olan koruyucu aile başvuru sayısı 328 bin 818 ile rekor rakama ulaştı ve 123 kat artıştan bahsediyor.

“SEN BİR HEDİYESİN”
Erdoğan konuşmasına devam ederek çocuklara şöyle seslendi: Hepiniz çok değerlisiniz, istekle, sevgiyle, umutla, sabırla sahiplenilen çocuklarsınız. Sen hepimiz için değerli bir hediyesin. Devletimizin sizinle kurduğu gönül bağı reşit olmanızla bitecek bir ilişki değildir. Hayat boyu beceriler edinen kurumlardan ayrıldıktan sonra da devletimiz her zaman sizin aileniz olmaya devam edecektir. Hepimizin sadakat ve sevgiyle bağlı olduğu devletimizin, ömür boyu tereddüt etmeden dönebileceğiniz güvenli bir kapı olduğunu asla unutmayın.

“BİZ İYİLİK İNSANLARIYIZ”
Emine Erdoğan, “Bizim için en önemli olan çocuklarımızın ruhen ve bedenen sağlıklı gelişmelerini, mutluluk ve huzurlarını sağlamaktır. Sevgili çocuklarımızın, yeryüzünün hakim rahmeti için mücadele eden hayırlı askerler olmasını Allah’tan niyaz ediyorum. Ailenin yok edilmeye çalışıldığı bir çağda toplum, kıymetli kurumlarımıza sahip çıkmanın asli görevimiz olduğu kanaatindedir.

MASA HEDİYESİ
Bakan Göktaş, Umut Evi’nde kalan 28 yaşındaki serebral palsili aynı zamanda Avrupa bilek güreşi şampiyonu Oya Aydın’ın yaptığı tabloyu Emine Erdoğan’a hediye etti. Devlet koruması altındaki sanatçılar Merve Başoğlu, Ayşe Atam ve Özgür Keser’in müzik dinletisi verdiği programın sonunda, koruyucu aileler ve çocuklar çeşitli etkinliklere katılarak oyunlar oynadılar.

Yoruma kapalı.