Elon Musk’un ifşasında PKK/YPG detayı!

Elon Musk’ın ifşa etmiş olduğu Twitter dosyalarına gore, ABD Müdafa Bakanlığı’nın talebiyle terör örgütü YPG yanlısı hesaplar da dahil, propaganda amaçlı trol hesaplara koruma sağlandı.

TwItter’ın yeni sahibi Elon Musk, iki haftadır Twitter Dosyaları adıyla sürdürdüğü ifşaatların 8’incisini Intercept haber sitesinin muhabiri Lee Fang üstünden yapmış oldu.

Gazeteci Lee Fang, Twitter’dan yapmış olduğu paylaşımda, ABD ordusunun ruhsal harp operasyonlarının parçası olan Twitter hesaplarına onaylı hesap (mavi tik) işareti verildiğini deklare etti.

Akşam Gazetesi’nin haberine gore; Fang, Twitter ile ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) içinde CENTCOM’un ruhsal harekatlarının parçası olan hesaplar yakınma edildiğinde koruma listesine (beyaz sıralama) alınmasını ve bu hesaplara onaylı hesap işareti verilmesine ilişkin yazışmaları ifşa etti.

Twitter ile ABD ordusu ilişkisinin 5 yıl öncesine gittiğini belirten Fang, CENTCOM’un kullandığı hesapların, Yemen, Suriye, Irak, Kuveyt ve Ortadoğu’nun genelinde insanların fikirlerini şekillendirmek için paylaşımlar yaptığını kaydetti.

ŞİKAYETE KARŞI KORUMA

Fang’ın paylaşmış olduğu belgelerden birinde, CENTCOM’da görevli Nathaniel Kahler, 26 Temmuz 2017’de Twitter yetkilisine, “ABD’in belirli mesajları daha kuvvetli yaymak için kullandığ”ı bir Arapça hesap listesini göndererek, birine ‘mavi tık’ verilmesini, diğerlerinin de ‘beyaz sıralama’ye alınarak yakınma ve siber müdahalelere karşı koruma sağlamasını istedi.

Kahler, “Hashtag’leri endekslemeyen bazı hesaplarımız var, kim bilir bot olarak işaretlendiler. Bunlardan birkaçı gerçek bir takipçi kitlesi oluşturdu ve şimdi bu tarz şeyleri kurtarmayı umuyoruz” diye yazdı ve gerekirse CENTCOM ve Hususi Kuvvetler Komutanlığı’ndan ek evrak getirebileceğini iletti.

‘SPAM’DAN ÇIKARILDILAR

Twitter, o dönemde IŞİD ve öteki terör örgütleriyle bağlantılı hesapları belirleyen ve ‘spam’ olarak askıya alan bir sistem geliştirmişti; sadece bu hesaplar ABD ordusu tarafınca denetim ediliyordu ve Kahler 52 hesabı içeren bir sıralama göndererek ‘koruma’ istedi. Listedeki hesaplar içinde, Suriye’de ABD destekli YPG’nin tanıtımına ve Irak’ta İran karşıtı mesajlar paylaşanlar da vardı.

CENTCOM’un talebi üstüne Twitter bu hesaplara koruma ve muafiyet etiketi ekledi, bot hesaplara uygulanan askıya alma yada görünürlüğünü azaltma yolunu kapattı.

Twitter yetkilisi Lisa Roman da, Pentagon’a gönderilmiş olduğu bir e-mailde, “bu tabloda yer edinen hesapların ABD ordusu ile ilişkisini teyit edemedik, teyit edebilir misiniz” dedi.

STANFORD DA İFŞA ETMİŞTİ

Stanford Web Gözlem Merkezi, geçen Ağustos ayında, ABD’nin ruhsal harekat için Feysbuk, Twitter ve Telegram’da kullandığı düzmece profil fotoğrafları ile dezenformasyon meydana getiren hesaplardan bazılarını ifşa etti ve “Twitter bunlara koruma sağlıyor” dedi. Twitter, ondan sonra bu hesapları askıya alarak şov yapmış oldu.

Twitter ve Feysbuk ağustos ayında ABD lehine internasyonal alanda dezenformasyon meydana getiren bir ağa ilişkin 150’den fazla hesabı askıya aldığını açıklamıştı.

Pentagon Müsteşarı Colin Kahl da, askeri informasyon operasyonları yürüten tüm birimlerin faaliyetlerine ilişkin araştırma başlatmıştı.

Elon Musk’ın iki haftadır paylaşmış olduğu Twitter’in kurum içi belgelerinde, firmanın politikalarında ABD güvenlik ve haber alma kurumları ile Beyaz Saray’ın tesirini ortaya koymuştu.

Yoruma kapalı.