Elon Musk’tan 12’inci ifşaat! Pfizer yöneticisinden Twitter yöneticilerine baskı

SpaceX ve Twitter’ın sahibi Elon Musk, Kovid-19 aşısı üreticisi Pfizer’ın yönetim kurulu üyesi Dr. Scott Gottlieb’in mRNA aşıları aleyhindeki paylaşımlar mevzusunda Twitter yöneticilerine yapmış olduğu baskıyı ifşa etti.

Elon Musk, “Twitter Dosyaları” ismiyle sürdürdüğü ifşaatın 12’incisini, Kovid-19 aşılarıyla ilgili eleştirel görüşler paylaşan gazeteci Alex Berenson vasıtasıyla yaparken, gazetecinin twitini, “Bazı komplo teorileri aslen doğrudur.” diyerek paylaştı.

Berenson, Gottlieb tarafınca Twitter yöneticisi Todd O’Boyle’a, Trump yönetimi yetkilisi Dr. Brett Giroir’in Twitter’daki, “Artık Kovid-19 naturel bağışıklığının aşı bağışıklığından üstün olduğu açık. Bir şahıs evvelde enfeksiyon geçirmişse artık aşı kanıtı için bilimsel bir gerekçe yoktur.” ifadelerinden duyduğu rahatsızlığı dile getiren Ağustos 2021 tarihindeki e-postanın ekran görüntüsünü paylaştı.

Ekran fotoğrafında, Gottlieb’in O’Boyle’a “Bu, yıpratıcı türden bir şey. İsrail’de emsal değerlendirmesinden geçmemiş tek bir retrospektif emek harcamadan kapsamlı bir netice çıkarıyor. Sadece bu tweet viral olacak ve haber içeriklerini yönlendirecek.” diye yazdığı, devamında ise Twitter’ın, Giroir’in twitini “yanıltıcı” diye etiketleyerek bir uyarı notuyla beğenme ve paylaşıma kapattığı görüldü.

Gazetecinin ifşaatları Musk’ın paylaşımından sonrasında 9 saat içinde 16,7 milyon görüntülenmeye ulaşırken, Berenson, “Twitter, dünyada gazetecilik için en mühim platformdur. Bu yüzden hükümetler ve firmalar onu sansürlemek için bu kadar gözünü karartmış durumda.” diye yazdı.

– FAUCİ’Yİ ELEŞTİRİNCE GOTTLİEB’İN HEDEFİ OLMUŞTU

Araştırmacı gazeteci Berenson, kendi web sitesinde de rapor olarak paylaşmış olduğu dosyada, 2022 sonuna kadar ABD Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü (NIAID) Direktörü olarak vazife icra eden Dr. Anthony Fauci’yi eleştiren twitinin Gottlieb tarafınca hedef alındığına da değindi.

Gazetecinin Twitter hesabı, Gottlieb’in kendisini hedef gösteren bu paylaşımından günler sonrasında sınırsız olarak askıya alınmış, Berenson uzun bir yasal mücadelenin peşinden Temmuz 2022’de sadece hesabına geri kavuşabilmişti.

Son olarak Twitter Dosyalarına tepki olarak Gottlieb, ifşa edilen e-postaların tüm hikayeyi anlatmadığını öne sürerek kendini savundu ve tehdit edildiğine dair, Twitter yöneticileriyle yapmış olduğu bazı yazışmaları paylaştı.

– TWİTTER DOSYALARI

Elon Musk bir süredir, Twitter’in eski yönetiminin kurum içi yazışmalarını bir grup gazeteciyle paylaşarak ifşa ediyor.

Twitter’in yeni yöneticisi ve bağımsız gazetecilerin “Twitter Dosyaları” olarak adlandırılan bu tweet dizileri, Twitter’ın eski yönetiminin, siyasal görüşleri sebebiyle içeriklere taraflı olarak müdahale ettiğini ortaya koyuyor.

Bugüne dek meydana getirilen ifşaatta, ABD Başkanı Joe Biden’ın ekibinin talebi üstüne seçim sürecinde ortaya çıkan Biden’ın oğlu Hunter Biden’a ilişik sızıntıların sansürlenmesi, Trump’ın hesabının askıya alınmasının yanı sıra Twitter’ın eski yönetiminin ABD ordusunun Orta Doğu’daki manipülasyonlarına alet olduğu ve ABD makamlarının 250 bin Twitter hesabının kapatılmasını istediği ortaya çıkmıştı.

Yoruma kapalı.