Ekonomimiz yılın ilk 9 ayında yüzde 6,2 oranında büyüdü

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu, Platin Dergisi, Ipsos Türkiye iş birliğiyle RHG Enertürk, Ziraat Bankası ve Türk Telekom sponsorluğunda düzenlenen “Platin Global 100 Ödülleri” töreninde açıklamada bulunmuş oldu.

Platin Global 100 Ödülleri, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu’nun teşrifleriyle 24 TV canlı yayınında sahiplerini buldu.

Türkiye’nin son 9 ay içindeki ekonomik büyümesine değinen Dağlıoğlu, “Türkiye sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde uyguladığı başarı göstermiş politikalarla iktisat alanında tam hız devam ediyor. Bu yılın dokuz ayında %6,2 oranında büyüyen bir ekonomiden bahsediyoruz. dedi.

Konuşmasını TürkMedya ailesine teşekkür erek devam eden Dağlıoğlu, “Sayın Bakanım, TürkMedya ailesi ve platin dergisinin kıymetli çalışanları… Türk iş dünyasının oldukça saygıdeğer temsilcileri ve doğal ki ekranları başındaki oldukça kıymetli izleyiciler… Hepinizi kurumum olan Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi adına saygıyla selamlıyorum.” ifadeleriyle başlamış olan Dağlıoğlu, “Yıl sonuna erişince artık bu bizim için bir anane, tane oldu. “Platin Dergisi’nden ne vakit çağrı alacağız, “ödül töreni ne vakit?” diye bekler hale geliyoruz. Tekrardan bu kıymetli, anlamlı etkinlik için bir araya geldik. Fazlaca mutluyuz.” dedi.

2022 yılı için genel bir değerlendirme meydana getiren Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu “2022 yılından bahsetmişken doğal olarak oldukça kısa bir yıl değerlendirmesi yapmak lazım. Baktığımız vakit kimi zaman süratli unutuluyor. Seneye kovidin değişik bir varyasyonu olan omicron mevzusuyla başladık. Onun getirmiş olduğu tedirginlik vardı. Maalesef oldukça sonrasında jeopolitik riskler dünyada mühim bir gündem haline geldi ve son altı ayda da dünyadaki merkez bankalarının politikaları sonucunda ekonomideki gelişimleri, yavaşlama sinyallerini konuşuyoruz, tartışıyoruz. Baktığımız vakit tüm bu atmosfer içinde Türkiye gene Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde uyguladığı başarı göstermiş politikalarla iktisat alanında tam hız devam ediyor. Baktığımız vakit bu yılın (*9*) dokuz ayında, (*9*) üç çeyreğinde yüzde 6.2 oranında büyüyen bir ekonomiden bahsediyoruz. İhracatımızı gene dünyadaki küresel konjektörü düşünürsek artırmaya devam ettik. İlk 11 ayda ortalama 230 milyar dolarlık ihracat yaptık. Yılın (*9*) 10 ayında ortalama 1.3 milyon istihdam ürettik ülke olarak. Gene baktığımız vakit bu canlı iktisat dediğimiz kuvvetli, süratli büyüyen ekonomiye internasyonal direkt yatırımcıların ilgisi devam etti. Ve yılın (*9*) on ayında ortalama 10.3 milyar dolarlık yatırım çektik. Baktığımız vakit gene Sayın Cumhurbaşkanlığımız liderliğinde uygulanan politikaların başarı göstermiş sonuçlarının da her alanın istatistiklerle, verilerle görmek mümkün.” ifadelerini kullandı.

Dağlıoğlu, “Sayın Bakanım bugünkü bu programın temasının inovasyon olması inanırım ki rastlantı değil. Fazlaca isabetli. Gene baktığımız vakit Sayın Cumhurbaşkanımızın bizlere verdiği bir vizyon var. Biz ülkemizi dünyadaki (*9*) 10 iktisat arasına sokmak istiyoruz. Bu hedefe ulaşmak için doğal olarak ki en mühim unsurlardan biri şirketlerimizin küresel rekabetçiliği. Burada o küresel arenada rekabetçi olan şirketlerimizin oldukça kıymetli temsilcilerini görüyoruz. Bu bağlamda bizi oraya taşıyacak gücü bugün burada değerlendirip ödüllendirmiş olacağız. Baktığımız vakit Türkiye’nin AR-GE ve inovasyon alanında ortaya koyduğu başarı bilhassa son 20 yılda oldukça dikkat çekici. Azca ilkin Oya Hanım burada bizim küresel inovasyon endeksinde 37. sıraya yükseldiğimizi gösterdi. Bu dünyada en malum endeks, bundan dolayı {özel sektör} kurumlarının yapmış olduğu değerlendirmeler var.” dedi.

Yoruma kapalı.