EGM açıkladı! Provokatif paylaşımlarda bulunan 10 kişi tutuklandı

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki depremin ardından vatandaşlar arasında korku ve panik yaratmak amacıyla provokatif paylaşımlarda bulunan 302 hesap yöneticisi Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından tespit edildi, 37 kişi yakalanarak gözaltına alındı, 10 kişi tutuklanarak sevk edildi. Hapishaneye. Ayrıca 29 sahte internet sitesi ve 4 sosyal medya platformu ile depremzedelerin yaralarını sarmak ve onlara yardım etmek isteyen vatandaşları dolandırmak amacıyla kurulduğu ortaya çıktı.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık İlçesi’nde saat 04.17 sıralarında meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki depremin ardından Gaziantep’in Nurdağı İlçesi’nde 6.4 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. Öğle saatlerinde Elbistan merkezli 7.6 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. Deprem şiddeti Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay’ı da salladı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, suç ve suçlularla mücadele amacıyla 7 gün 24 saat internet ortamında sanal devriye faaliyetleri yürütmektedir.

Yürütülen çalışmalar kapsamında; sosyal medya platformları aracılığıyla yardım istemek
Vatandaşların adres ve konum bilgileri belirlenerek ilgili birimlerle koordinasyon sağlandı.

37 TUTUKLAMA

Kahramanmaraş depremiyle ilgili sosyal medya platformlarında korku ve panik yaratmak amacıyla tahrik edici paylaşımlar yaptığı tahmin edilen 302 hesap yöneticisi tespit edilerek ilgili birimlere sevk edildi. 37 zanlı başsavcılığın talimatıyla gözaltına alınırken, 10 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi.

RÖMORK İŞTE

Öte yandan depremzedelere yardım etmek isteyen vatandaşların hayırseverliğini suiistimal etmek;
Phishing dolandırıcılığı için hazırlanan 29 sitenin kapatılması sağlandı.
Resmi kurumların isimlerini taklit eden ve vatandaşlardan para isteyen 4 sosyal medya platformu hesabı hakkında gerekli işlem yapıldı.

Ayrıca “deprem yardımı” temasını kullanarak para yatırma talebinde bulunan 3 kripto para cüzdan adresi tespit edilerek cüzdanlar donduruldu.

Yoruma kapalı.