Dünyada her geçen gün insani yardım ihtiyacı artıyor

Söz mevzusu milyonlarca insanoğlunun başlıca ortak ihtiyacının ise sıhhat hizmetine erişim bulunduğunu gözlemliyoruz. Bölgeden bölgeye farklılık göstermekle birlikte, ülkeleri sıkıntılı yaşam koşullarıyla burun buruna bırakan sebepler aslına bakarsak sıhhat hizmetlerini de direkt negatif etkiliyor. Altyapısal yetersizlik, uzman sıhhat mensuplarının yetişmemesi ya da sıhhat hizmetlerin ulaşılamaz halde maliyetli olması, gerekseme sahibi bölgelerin en büyük problemi haline geliyor.

NASILSIN? KAMPANYASI

Biz de Yeryüzü Doktorları olarak dünyanın en tehlikeli sonuç bölgelerine gidiyor ve oralarda gerekseme sahiplerine pek de yöneltilmeyen bir sual soruyoruz: Nasılsın?

Sıhhat ihtiyacının en temel insani haklardan biri bulunduğunu düşünerek yönelttiğimiz bu probleminin bununla beraber getirmiş olduğu sorumluluğu da üstleniyoruz. Alacağımız cevabın “iyilik, sıhhat” olması için çalışıyor, çabalıyoruz. Her insanın sıhhat hizmetine erişebildiği bir dünya düşsel ile çıktığımız bu yolculukta 23. yılımıza giriyoruz ve neredeyse bir çeyrek asrı devirmiş olacağız.

YERYÜZÜ DOKTORLARI NELER YAPAR?

Senelerdir Afganistan’dan Yemen’e, Sudan’dan Pakistan’a kadar uzandığımız faaliyetlerimizde oldukça dikkat ettiğimiz bir mevzu var: Sürdürülebilirlik.

Türk doktorlarımız ile oluşturduğumuz gönüllü sıhhat ekiplerimizin yanında gerekseme sahibi bölgelerde sıhhat merkezleri kuruyor ve mahalli personel istihdam ediyoruz. Böylelikle devletimizde ya da kriz bölgelerinde süratli değişen konjonktürden minimum seviyede etkileniyor ve hizmetlerimizde süreklilik sağlıyoruz. Bu şekilde gerekseme sahiplerinin en temel hakkı olan sıhhat hizmetini bölgeye kalıcı şekilde götürmüş oluyoruz.

YERYÜZÜ DOKTORLARI 2022 YILINDA NELER YAPTIK?

2022 senesinde da çalışmalarımıza hız kesmeden devam ettik. Yıl süresince;

· Toplam 20 ülkeye iyilik, sıhhat olduk.

· Gerek gönüllü sıhhat ekiplerimiz gerek sıhhat merkezlerimiz ile Arnavutluk’tan Gine’ye, Afganistan’dan Yemen’e uzandık.

Bu kapsamda;

· 381 bin 248 seans muayene,

· 84 bin 566 kişiye tedavi hizmeti sunduk.

· 49 bin 918 kişiye laboratuvar ve aşı desteği verdik.

· 135 bin 881 kişiye ilaç desteği sağladık.

· Açlık yüzünden malnutrisyon ile savaşım eden Yemen, Afganistan benzer biçimde bölgelerde beş yaş altı ufaklıklara ve annelere beslenme tedavisi,

· Senelerdir sıkıntılı şartlar içinde olan Filistin’de fizik tedavi,

· Anne ve çocuk ölümlerinin sık gözlemlendiği Çad, Somali benzer biçimde bölgelerde jinekolojik, pediatrik muayene ve tedaviler sunduk.

· Mesela Bangladeş ve Nijerya’da 1362 katarakt ameliyatı gerçekleştirdik.

· Afganistan, Kamerun, Tanzanya, Benin ve Sri Lanka olmak suretiyle 5 ülkede 111 su kuyusu açarak 47 binden fazla insanoğlunun temiz ve güvenilir suya ulaşmasını sağladık.

· Koruyucu sıhhat hizmetlerimiz kapsamında gene kafi ve güvenli gıdaya ulaşılamayan bölgelerde gerçekleştirdiğimiz kurban operasyonları ile 23 bin 163 hisse kurbanı 394 bin kişiye ulaştırdık.

HİKÂYE KİTABI VE TAKVİM

Sıhhat hizmetlerinin yanında yeni bir çalışmaya daha imza attık. Seneler ilkin süregelen iyilik yolculuğumuzda bizzat şahidi olduğumuz yaşam hikayelerini sizlerle buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. “Yeryüzü Hikayeleri” olarak adlandırdığımız kitabımız için de büyük özveri ile çalıştık.

Kitabımızın peşinden bir ilke daha imza atarak 2023 takvimimizi suni zekâ kullanarak çıkardık. Bu kez gönüllü ekiplerimizi, iyiliği ve sağlığı Midjourney adlı suni zekaya sorduk ve orada ürettiğimiz görseller ile takvimimizde bir ilki yaşadık, bu emek verme da bizleri oldukça heyecanlandırıyor.

Özetleyecek olursak 2022 yılı hepimiz için oldukça verimli geçti. Geçtiğimiz senelerde olduğu benzer biçimde yüz binlerce insana sıhhat hizmeti götürdük ve yaralarını sardık.

Biz yeni yılda da yeryüzünün her yerinde “Nasılsın?” sorusunu sorup iyilik, sıhhat cevabı almak için çalışmaya devam edeceğiz. 2023’te daha da fazla ulaşmayı hedefliyoruz ve bunun için sıkı bir planlama içerisindeyiz.

Yoruma kapalı.