Dünya devlerinin girdiği yarışı Türkiye kazandı! Bir ilki yapacağız

Dünyadaki tüm NATO karargahları ve üsleri, haber alma akışlarını Türk müdafa sanayisi bünyesinde geliştirilecek yazılımla sağlayacak.

AA muhabirinin edinmiş olduğu bilgiye bakılırsa, ulusal ve internasyonal arenada yüksek teknolojiye haiz, yenilikçi ve ulusal sistemler üreten STM Müdafa Teknolojileri Mühendislik ve Tecim AŞ, Türk müdafa sanayisinin yazılım alanındaki en mühim ihracat başarılarından birine imza attı.

NATO’daki karar vericiler ve komuta kademesi için komünikasyon ve informasyon sistemlerinin temini, kurulumu ve idamesinden görevli NATO İletişim ve Data Ajansının (NCI Agency), Teşkilat kapsamında istihbaratın yönlendirilmesi, toplanması, işlenmesi ve dağıtılmasına yönelik açmış olduğu iki mühim ihaleyi de STM kazanmıştır. NCI Agency, fiyat ve teknik yeterlilik değerlendirmesi sonucunda, NATO’ya üye ülkeler içinde oluşturulan ve dünyanın önde gelen yazılım firmalarının katılmış olduğu iki projede de STM’yi tercih etti.

Gerçekleşen teknik ve yönetimsel görüşmelerin peşinden, STM ve NCI Agency içinde sözleşme imzalandı.

– 3,5 YIL SÜRECEK

STM proje kapsamında geliştireceği yazılımla, NATO komutanlıkları için istihbaratın yönlendirilmesi, toplanması, işlenmesi ve dağıtılmasını sağlayacak. Dünyadaki tüm NATO karargahları ve üsleri, haber alma akışlarını STM’nin geliştireceği ve modernize edeceği bu yazılımlar üstünden meydana getirecek. NATO’nun haber alma altyapısını modernleştirecek INTEL-FS projelerinin ortalama 3,5 yıl sürmesi planlanıyor. Söz mevzusu projeler toplamda bir Türk firmasının NCI Agency ile imzaladığı en büyük ölçekli sözleşmelerden birisi olarak öne çıkıyor.

INTEL-FS geliştirme süreci, uygulanacak teknoloji ve sunmuş olacağı çözümlerle bünyesinde ilkleri barındıran bir proje olacak. Projeler, NATO için çevik (agile) yazılım yönetimiyle yazılacak ilk projeler içinde olma özelliği taşıyor. Proje, NATO’nun kendi platformu üstünde geliştirilecek ve çalıştırılacak. Verilerin entegrasyonunu da içeren proje, mikro servis tabanlı, dağıtık yapıda ve genişleyebilir olacak.

– “DAHA BÜYÜK BAŞARILARA İMZA ATILACAK”

Cumhurbaşkanlığı Müdafa Sanayii Başkanı İsmail Demir, AA muhabirine, tam bağımsız müdafa sanayisi hedefleri doğrultusunda çıkılan yolda, bugün internasyonal tehlikeli sonuç kurum ve kuruluşlara, yazılım alanındaki yetkinlerini de aktarma seviyesine ulaştıklarını söylemiş oldu.

Türk müdafa sanayisi firmalarından STM’nin, dünyanın önde gelen yazılım firmalarının katılmış olduğu INTEL-FS ihalesini kazanarak, NATO’nun haber alma altyapısı için yazılım geliştireceğini vurgulayan Demir, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin NATO’dan yazılım alanında almış olduğu en büyük ihracat projelerinden önde gelen INTEL-FS Projesi’nin hayırlı olmasını diliyor, projede alın teri döken arkadaşlarımı kutluyorum. Bilişim alanında oluşturduğumuz altyapı sonucunda firmalarımızın internasyonal arenada almış olduğu bu neticeler bizi memnun etmekle beraber, sektörümüzün bundan sonrasında da büyük başarılara imza atacağına inanıyorum. Müdafa sanayimiz, katma kıymeti yüksek ürün ve çözümlerle Türkiye’nin ihracat hedeflerine katkı vermeyi sürdürecektir.”

– “ÇOK KRİTİK YAZILIMLAR”

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz de AA muhabirine, firmanın Türkiye’de bilhassa yazılım, müdafa sanayisi alanında NATO ile en uzun süre ortaklık meydana getiren, çözümler elde eden firmalardan biri bulunduğunu bildirdi.

Daha ilkin harp alanının tamamında durumsal farkındalığı mühim seviyede destekleyecek NATO Integration Core (INT-CORE) Projesi’ni teslim ettiklerini hatırlatan Güleryüz, ek olarak Afganistan’daki değişik ülkelerin komuta denetim ünitelerine yönelik yazılımları sağladıklarını ve bu faaliyetlerin 10 yıl önceye uzandığını dile getirdi. Güleryüz, şu şekilde konuştu:

“STM ThinkTech üstünden bilhassa kriz durumlarında NATO’nun karar vermesine yönelik hem yazılımsal hem danışmanlık hizmetleri üretiyoruz. Bunların paket paket ihracatlarını gerçekleştirdik. 2022 senesinde 5 ve 6’ncı paketi imzaladık. NATO ile imzalanan en büyük işimiz Teşkilatın haber alma altyapısını hem arka plan dediğimiz mekanizma oluşturan yazılım çözümünü hem de ön planda kullananların önündeki ekran ve ara yüzleri oluşturan ihaleleri biz kazandık. Bunlar yazılım alanında vatanımızda NATO’dan alınan en büyük işler içinde ve oldukca mühim projeler. NATO’nun haber alma veri akışı bundan sonrasında STM’nin yazılımları üstünden gerçekleşecek. NATO’nun tüm kullanıcıları dünyadaki tüm birimlerden yapacakları girişleri bu yazılımları kullanarak yapacaklar, o anlamda oldukca tehlikeli sonuç yazılımlar.”

Söz mevzusu yazılımların teknik olarak en ileri teknolojileri içerdiğini vurgulayan Güleryüz, burada oluşacak altyapıların hem ülkenin değişik alanlardaki gereksinimlerinde kullanılabileceğini hem de NATO’nun gelecekteki yazılımları için bir temel oluşturacağını dile getirdi. Özgür Güleryüz, “Bu teknolojileri geliştiren, ilk kez kullanıma alacak şirket olmak bizim açımızdan son aşama tehlikeli sonuç.” dedi.

Yoruma kapalı.