Donald Trump’tan Biden yönetimine bütçe açığı eleştirisi

Trump, “Truth Social” isminde toplumsal medyasından paylaşmış olduğu videoda, “Cumhuriyetçiler hiçbir koşulda, Joe Biden’ın ülkemiz tarihinde asla görülmemiş şekilde pervasız davranarak yapmış olduğu harcama çılgınlığının karşılanmasına destek olmak için, Medicare (dar gelirlilere verilen sıhhat yardımı) yada Toplumsal Güvenlik’ten tek bir kuruş kesmek için bile oy kullanmamalı.” dedi.

Trump, “Biden’ın kontrolden çıkan harcamalarını kesinlikle durdurmamız gerekse de bu acı, çalışkan Amerikalı aileler ve Amerikalı yaşlılar tarafınca değil, Washington bürokratları tarafınca üstlenilmeli.” ifadelerini kullandı.

Trump’ın paylaşımı, ABD Kongresi’nin borç limitinin artırılması ve harcama kesintilerinin belirlenmesi tartışmalarının yaşandığı bir dönemde geldi.

ABD’de federal hükümet 19 Ocak itibarıyla borçlarını ödemek için ödünç alabileceği üst sınır olan 31,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşırken, ABD Gömü Bakanlığı ülkenin temerrüde düşmesini önlemek için muhteşem tedbirler uygulamaya başlamış, Kamu Hizmeti Emekli ve Engelliler Fonu ile Posta Hizmeti Emekli Sıhhat Yardımları Fonu’na yönelik yeni yatırımlar 5 Haziran’a kadar askıya alınmıştı.

– Demokrat kanattan Trump’ın açıklamasına tepki

Demokratik Ulusal Komite sözcüsü Rhyan Lake, eski ABD Başkanı Trump’ın açıklamalarına, “Trump, görevde olduğu her yıl Toplumsal Güvenlik ve Medicare programlarının kesilmesini önerdi.” sözleriyle tepki gösterdi.

Başkan Joe Biden da Cumhuriyetçilerin Toplumsal Güvenlik ve Medicare dahil programları kesmeye çalışabilecekleri mevzusunda onlarca defa uyarıda bulunmuş ve bu tür çabaları veto etme sözü vermişti.

Demokratlar ile Cumhuriyetçiler içinde bir açmaz haline gelen borç limiti mevzusunun birkaç ay içinde piyasaları sarsmasından kaygı duyuluyor. ABD’de resesyon beklentileri güçlenirken, iki partinin borç limiti üstündeki hesaplaşması her zamankinden daha çok risk taşıyor.

Yoruma kapalı.