Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ABD’ye resmi ziyaret yapacak

Bakanlıktan meydana getirilen yazılı açıklamada, Çavuşoğlu’nun bu ziyareti çerçevesinde, 18 Ocak’ta ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Türkiye-ABD Stratejik Mekanizması kapsamında Washington’da ikili görüşme yapacağı bildirildi.

Görüşmede, ikili ilişkilerin tüm boyutlarıyla ele alınması ve bölgesel mevzularda görüş alışverişinde bulunulması öngörülüyor.

Ziyaret kapsamında, Çavuşoğlu’nun Washington ve Houston’daki fikir kurumlarının temsilcileriyle ve Türk vatandaşlarıyla bir araya gelmesi planlanıyor.

Bunun yanı sıra, Bakan Çavuşoğlu’nun, Türkiye’nin Houston Başkonsolosluğunun yeni kançılarya ofisinin açılışını gerçekleştirmesi umut ediliyor.

Çavuşoğlu’nun ABD ziyaretinin son gününde New York’ta temaslarda bulunacağı, bu çerçevede Birleşmiş Milletler 77. Genel Kurul Başkanı Csaba Körösi ile görüşeceği bilgisi paylaşıldı.

Söz mevzusu ziyaret öncesi Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal ile ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasal İşler Müsteşarı Victoria Nuland başkanlığındaki heyetler içinde 17 Ocak’ta Washington’da istişareler gerçekleştirilecek.

Yoruma kapalı.